Petra Dlouhá z Děčína měla radost, že se jí chřipka letos vyhne. Do poslední chvíle to tak vypadalo. „Všude okolo mě lidé odpadávali a já zůstávala pořád zdravá. Ale asi od poloviny týdne mě bolí celé tělo, mám rýmu, kašel a teploty. Nezbylo mi nic jiného než navštívit lékaře, jeho verdikt byl jasný. Mám chřipku,“ řekla Petra Dlouhá z Děčína. Doma si poležeí jeden týden.

Její slova jsou důkazem toho, že chřipková epidemie na Děčínsku ještě neskončila. Počet nemocných lidí stále narůstá. Za poslední týden se zvýšila nemocnost především u pracujících lidí a důchodců.

Vysoký nárůst

Děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková uvedla, že zaznamenali vysoký nárůst především u onemocnění podobných chřipce. U chřipek se nemocnost zvýšila o šedesát procent napříč všemi věkovými skupinami. U předškolních dětí se počet onemocnění zvýšil o více než sto procent. „I mezi seniory jsme zaznamenali stoprocentní nárůst pacientů s chřipkou,“ řekla Lenka Šimůnková.

U respiračních onemocnění se počet nemocných zvyšuje už jen mírně. „Například u dětí jsme zaznamenali spíše stagnaci či nepatrný pokles. Naopak dospělých pacientů stále přibývá,“ vysvětlila Lenka Šimůnková. Doplnila, že nemocnost u důchodců vzrostla o dvacet procent.

V uplynulém týdnu měli pozitivní test na prasečí chřipku dva lidé, jedna žena a dítě školou povinné. „Testy byly spíše kontrolní, pacienti netrpěli žádnou chronickou nemocí,“ pokračovala Šimůnková.

Okres Děčín je jediný v kraji, kde dosud trvá chřipková epidemie a počty pacientů se stále zvyšují.

I děčínská praktická lékařka Jitka Slavíková zaznamenala zvýšený počet pacientů než v minulém týdnu. „Stav ale není nijak katastrofální. Lidé chodí s banálními virovými infekcemi, které doma vyleží,“ řekla jen. Doplnila, že recept na antivirotika Tamiflu nemusela během týdne předepsat ani jeden.

S prasečí chřipkou jeden pacient

V děčínské nemocnici hospitalizovali s onemocněním prasečí chřipky jednoho pacienta. Další tři lidé z Děčína byli převezeni do ústecké nemocnice. „U nich však zatím čekáme na výsledky testů, zda se jedná o prasečí chřipku či o jiné onemocnění,“ uvedla epidemioložka Šimůnková.

Mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá uvedla, že příští týden nebude žádná děčínská škola zavřená. „Do pátečního poledne se nikdo neozval s tím, že by školu zavřel z důvodu epidemie,“ řekla jen mluvčí Markéta Lakomá.

Její slova potvrdila i děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková. „Situace ve školách stagnuje a nemocných dětí začíná mírně ubývat. Školy nám nehlásí nemocnost nižší než třicet procent,“ uvedla. Řekla, že vývoj chřipkové epidemie je zatím stejný jako v minulých letech a nic nevybočuje z normálu. „Pokud bude vše probíhat jako u předchozích chřipkových epidemií, očekáváme příští týden kulminaci a pak už mírný pokles v celkovém počtu nemocných lidí,“ dodala Šimůnková.

Podle ředitele ústecké krajské hygienické stanice Josefa Trmala je okres Děčín jediný v kraji, kde dosud trvá chřipková epidemie a počty pacientů se stále zvyšují.

Mezi zachycenými kmeny virů chřipky jednoznačně převažuje typ A H1N1 nad ostatními kmeny chřipky. Celkem bylo v tomto týdnu v Ústeckém kraji potvrzeno 27 nových onemocnění vyvolaných typem A H1N. Onemocnělo 1 předškolní dítě, 5 dětí školního věku, 2 studenti vysoké školy a 19 dospělých osob.

Celkový počet akutních respiračních onemocnění v Ústeckém kraji, včetně chřipky, ve 49. týdnu poklesl na 12 363 onemocnění, nemocnost na 100 000 obyvatel činí 1 479,02. Ve srovnání s 48. týdnem je pokles o 10,12 %.

Epidemický práh chřipky v Ústeckém kraji překročil minulý týden okres Děčín.