Petra Široká z Rumburku už věřila, že se její rodině chřipka vyhne. „Tento týden na nás chřipka udeřila v plné síle a onemocněly mi obě děti, pětiletá Janička i devítiletý Honzík. Dobré je alespoň to, že syn nezamešká učení ve škole, protože ta bude z důvodu vysoké nemocnosti žáků zavřená,“ řekla Petra Široká. Doufá, že do doby než se škola zase otevře bude její Honzík zdravý.

Stejně jako Petra Široká by mohli mluvit i další stovky rodičů ve Šluknovském výběžku.

Jiříkov

Chřipková epidemie tam totiž udeřila v plné síle tento týden. Dveře uzavírají mateřské, základní i střední školy ve Varnsdorfu, Rumburku i Jiříkově. „Měli jsme už více než padesát procent nemocných žáků a nemocnost stále stoupala. Ke konci týdne už ve třídách zůstávalo třeba jen pět zdravých žáků,“ řekl ředitel Základní školy v Jiříkově Ladislav Obergruber. Škola zůstane uzavřená po dohodě se zřizovatelem a děčínskou hygienickou stanicí od pondělí čtrnáctého prosince. „Škola dostala pět dnů mimořádného volna. K tomu jsem přidal ještě dva dny ředitelského volna. Pak už následují vánoční prázdniny. Do té doby se snad všichni dají dohromady a sejdeme se ve škole v plné síle a zdraví po Novém roce,“ dodal ředitel jiříkovské školy.

Starosta města Jiříkova Michal Maják uvedl, že nastala zcela mimořádná situace. „Chápeme, že je to problém především pro rodiče, ale jiné řešení v této situaci nebylo,“ uvedl starosta. V provozu zůstane alespoň jiříkovská školní jídelna.

Varnsdorf

Chřipkové volno mají od čtvrtka i studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Varnsdorfu. „Absence studentů se už blížila k hranici čtyřiceti procent a počty nemocných stále stoupají. Navíc máme podezření na tři případy prasečí chřipky,“ uvedl ředitel varnsdorfské průmyslovky Jan Hodničák. Doplnil, že učitelé do práce chodit budou. „V pondělí a úterý nás čeká inspekce a ve středu bude krajské zastupitelstvo rozhodovat o slučování varnsdorfských škol. Takže na učitele čeká práce více než dost,“ dodal ředitel varnsdorfské průmyslovky. I tady se dveře školy pro žáky otevřou až po Novém roce.

Chřipkové prázdniny vyhlásil i ředitel Střední školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu. „Školu uzavřeme od pondělí a sejdeme se zde až čtvrtého ledna. Nemocnost žáků je vyšší než čtyřicet procent a stále stoupá,“ uvedl ředitel Petr Kotulič. Doplnil, že studenti dostali úkoly ke domácímu zpracování. Zdraví učitelé však budou chodit práce.

Rumburk

Epidemie se nevyhnula ani mateřským a základním školám v Rumburku. „V současné době jsou ve městě uzavřeny dvě základní a dvě mateřské školy a další se chystají zavřít. Například v mateřské škole v Komenského ulici plánují uzavřít školku na celý příští týden. Nemocnost stoupá razantním způsobem,“ uvedla mluvčí rumburského městského úřadu Dagmar Žáková.

Nemocnost na Základní škole U Nemocnice už byla v minulém týdnu vyšší než třicet procent. „K mimořádnému volnu jsme přistoupili poté, když začátkem tohoto týdne chybělo téměř dvě stě žáků, tedy celých čtyřicet tři procent. Žáci dostali písemné i ústní úkoly zaměřené na procvičování a opakování probrané látky. Práci domů si odnesli i učitelé,“ vysvětlila ředitelka rumburské základní školy U Nemocnice Romana Bušková. Dodala, že i když nyní marodí skoro třetina učitelů, mělo by se od středy šestnáctého prosince zase normálně vyučovat.

Také mateřská škola v Krásnolipské ulici se potýká s vysokým nárůstem nemocných dětí. Z celkového počtu padesáti šesti dětí jich na začátku týdne přišlo do školky třicet dva. Před čtvrtečním uzavřením do školky přišlo pouze dvacet dětí.

Děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková uvedla, že chřipková epidemie se pomalu přesunula na sever okresu. Potvrzuje to i počet uzavřených škol. „Ve výběžku se teprve školy zavírají. V Děčíně už druhý týden nemáme nahlášenou žádnou školu, která by se měla zavírat,“ dodala Lenka Šimůnková.

Chřipkové prázdniny ve výběžku:

Střední škola služeb a cestovního ruchu Varnsdorf , od 14. do 18. prosince + 2 dny ředitelského volna
Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Varnsdorfu, od 9. do 18. prosince + 2 dny ředitelského volna
Základní škola Jiříkov, od 14. do 18. prosince + dva dny ředitelského volna
Mateřská škola Rumburk, V Podhájí, od 9. do 15. prosince
Mateřská škola Rumburk, Krásnolipská, od 10. do 16. prosince
Mateřská škola Rumburk, Komenského, od 14. do 18. prosince
Základní škola Rumburk, U Nemocnice, Rumburk, od 9. do 15. prosince
Základní škola Rumburk, Tyršova ulice, Rumburk, od 9. do 15. prosince