S podzimním počasím roste počet pacientů s respiračními chorobami a chřipkou. Ta při svých každoročních epidemiích zasáhne značnou část lidí. Na očkování je právě teď ten nejlepší čas.

Pacienti ale podle lékařů z Děčínska o očkování proti chřipce příliš velký zájem nejeví. A to i přesto, že pro řadu z nich je očkování zdarma.

„Chodí jen ti, co mají očkování zadarmo. A i ty musíme přemlouvat, aby se očkovat nechali,” říká českokamenická lékařka Boženou Koudelová. Bezplatně se mohou nechat oočkovat například senioři nad 65 let nebo lidé chronicky nemocní.

Ale ani možnost nechat se bezplatně očkovat proti nemoci, která může být právě pro seniory a chronicky nemocné poměrně nebezpečná, nestačí. Lidé totiž vycházejí ze zkušenosti z minulých let.

„Blok u lidí přišel po prasečí chřipce. Obzvlášť když se provalilo, že se uvažovalo o očkování prošlou vakcínou. Jak někomu nabízím bezplatné očkování, hned se ptá, jestli to není proti prasečí chřipce,” dodává Koudelová. Ta loni proočkovala nanejvýš šedesát lidí. A letos nepočítá, že by očkovaných bylo více.

S tím se ztotožňují také čtenáři Děčínského deníku Drtivá většina napsala na facebookové stránky, že se očkovat nenechá, považuje to totiž za zbytečné.
Epidemiologové považují za nejlepší období pro očkování právě říjen a listopad.

„Epidemie se objevují nejčastěji od prosince do ledna. Proto je teď ten nejlepší čas k očkování, aby vakcína stihla zabrat,” říká děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková z pobočky krajské hygienické stanice. Ta má přehled především o očkování lidí v ústavech sociální péče nebo v domovech pro seniory.
Virus chřipky může způsobit po napadení buněk otok a poškození sliznice dýchacích cest. Inkubační doba je velmi krátká, a to 18 - 24 hodin.

Onemocnění má prudký začátek s těmito klinickými projevy: horečka nad 38 °C, leckdy až k 41 °C, bolesti hlavy, kloubů a svalů, suchý dráždivý kašel, malátnost, třesavka, nechutenství, někdy se vyskytuje i průjem a zvracení.

Svou agresivitou může vyvolat akutní zánět hrtanu, plicní onemocnění, onemocnění srdce, zánět svalů a postižení nervového systému.