Už na podzim by měly téct splašky v Chřibské do čistírny odpadních vod. Dnes končí přepady ze septiků většinou v Chřibské Kamenici. Výstavba nové kanalizace pro Chřibskou je jednou z největších investic Severočeské vodárenské společnosti (SVS) v tomto roce na Děčínsku.

„V Chřibské vybudujeme novou čistírnu odpadních vod a zajistíme opravu několika úseků splaškové kanalizace. Zároveň je nutné provést rekonstrukci nevyhovujících úseků více než stoletého vodovodu,“ poznamenal mluvčí SVS Jiří Hladík.
Chřibská se o opravu kanalizace snažila sedm let, stejně jako o výstavbu čističky. Nové kanalizace se dočká část města od pošty nedaleko náměstí až do Dolní Chřibské.

Vodoměr. Ilustrační foto.
Zkontrolujte si své vodoměry, vodohospodáři varují před mrazy

„Po spuštění kanalizace a čističky by na ně měly být napojeny přibližně dvě třetiny města. Ty doposud využívají septiky s přepadem do potoka,“ uvedl chřibský starosta Jan Machač.

Kromě rodinných domů nebo chalup se na kanalizaci a následně na čistírnu odpadních vod napojí také městské budovy, například dům s pečovatelskou službou nebo škola. Připojené budou také paneláky. „Některé přípojky kanalizace zaplatíme ze svého rozpočtu,“ uvedl Jan Machač.

Práce na nové kanalizaci začaly ve Chřibské už loni v létě a hotovo by mělo být do konce letošního září. „Jednou z variant bylo celý úsek silnice vedoucí skrz město uzavřít. To by ale velmi výrazně zkomplikovalo lidem život. I přes některé problémy při stavbě se zatím daří termíny dodržovat,“ řekl starosta Machač.

Lenka Dusilová.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Na čistírně by se tak mělo pracovat od března do července. Od června do srpna by pak měla páteřní silnice v Chřibské dostat nový asfaltový povrch. „Se Správou a údržbou silnic jsme se domluvili, že opraví celý úsek až ke křižovatce na Doubici. Tedy více než dva kilometry,“ popsal Jan Machač, co Chřibskou ještě letos čeká.

OPRAVY BUDOU I JINDE

Kromě kanalizace ve Chřibské letos čeká Severočeskou vodárenskou společnost na Děčínsku ještě několik velkých investic. Jednou z nich bude oprava vodovodu a kanalizace v České Kamenici v Hálkově, Spojovací a v ulici Boženy Němcové. Napilno budou mít vodaři také v Děčíně, kde se pustí do oprav kanalizace a vodovodu například v Bezručově ulici v centru Podmokel. Bagry se kvůli odvodu splašků zakousnou také do Budapešťské, Fibichovy a Jánské ulice v děčínské čtvrti Letná.

V Děčíně se už několik let mluví o další velké investici do kanalizace, která by měla velmi výrazně ovlivnit život ve městě. Opravy by se měl dočkat úsek od křižovatky Teplické ulice s Pivovarskou až ke křižovatce s ulicí Čs. mládeže.
Tuto opravu ale SVS pro tento rok v plánech nemá. Na jaře totiž začne revitalizace Podmokel a další velká stavba by mohla především dopravní situaci v levobřežním středu města ještě více zkomplikovat.

Loď Elbe Princesse v děčínských loděnicích.
FOTO, VIDEO: Stometrová Labská princezna zabrala v Křešicích půl loděnice

Hned dvě výustě kanalizace by měly v brzké době zmizet v Rumburku. Jednou z nich je výusť v Kalné ulici, jež odvádí odpadní vody z 36 domů v Kalné, Malé, Zadní, Zámečnické a ulici Stanko Vodičky do Lučního potoka, který teče do Mandavy. Do toho ústí také další kanalizace, tentokrát v Nerudově ulici. Kanalizace je v natolik špatném stavu, že v jejím okolí vznikají kaverny. V obou případech vymění Severočeská vodárenská společnost také vodovod.