Unikátní výročí oslaví tento týden sklárna 
v Chřibské. Poprvé se v ní mělo sklo tavit před 600 lety. Oslavy významného výročí se uskuteční tuto neděli přímo ve sklárně.

Poprvé se tavilo 
asi v roce 1414

Předpokládá se, že sklárna vznikla v roce 1414, i když tento letopočet se už zřejmě nikdy nepodaří potvrdit.

„První zápis o sklárně je 
v městské knize ve Chřibské 
z roku 1514, kde se píše, že již před sto lety sklářská huť existovala. Od tohoto zápisu se tedy odvozuje datum 1414," potvrdil Josef Starosta z Nového Boru, jeden z organizátorů oslav výročí sklárny.

Sklárna vyráběla až do roku 2007, kdy její provoz z ekonomických důvodů skončil. Ale již před ukončením výroby se sklárna potýkala delší dobu
s ekonomickými problémy, stejně jako řada jiných skláren po celé České republice. Ty ničila především levná konkurence z Asie, na jejíž ceny čeští výrobci nemohli dosáhnout.

Po dobu trvání hutě v Chřibské se tu vystřídala řada huťmistrů ze slavných sklářských rodin, jejichž jména se objevují také ve sklářské historii Novoborska, jde například o rodiny Friedrichů, Hencků, posléze Palmeů, Kittlů, Zahnů a nakonec se sklářská huť stala majetkem firmy Mayer a syn.

Po válce součástí Crystalexu

Mezi malíři proslula nejvíce rodina Preusslerů, z brusičů 
a řezačů skla potom zejména rodina Lehmannů. Po 2. světové válce byla huť součástí podniků Borské sklo, resp. Crystalex Nový Bor. Vyrábělo se tu nejprve zelené lesní sklo, potom surovina pro broušení, rytí a malování.

V poválečném období se 
v Chřibské vystřídala řada uměleckých návrhářů. Mezi nejvýznamnější patřil Josef Hospodka, při vytváření nových kolekcí skla mu pomáhali skláři jako např. Antonín Penc, Antonín Jaroš, Karel Sviták, Karel Švanda, Josef Švec a Antonín Vogel.

Po krachu hutě si její areál rozparcelovalo několik soukromých firem, které zde podnikají. Spojitost se sklem ale již nemají.

Fanoušci ručně dělaného skla ale upínají své naděje 
k oživení na trhu s kvalitním sklem, zákazníci totiž začínají znovu dávat přednost kusové, umělecké  výrobě, za kterou jsou ochotni zaplatit i mnohdy poměrně vysoké částky.

Na neděli se chystají oslavy

Významné jubileum si připomenou nejen skláři, ale i celá Chřibská již tento týden v neděli 20. července od 10 hodin.

Oslavy se uskuteční na nádvoří sklárny, v případě nepříznivého počasí přímo ve sklárně. Zúčastnit oslav by se měli i zástupci významných skláren z okolí.