Levněji a hlavně bez nebezpečí možných postihů v budoucnosti se rozhodli opravit faru v Chřibské. Kvůli nesplnitelným podmínkám se rozhodli odstoupit od žádosti o dotaci a faru budou postupně opravovat ze svého.

Opravit faru a vybudovat 
v ní informační centrum. Takový byl plán Chřibské, se kterým se ucházela o dotaci z regionálního operačního programu. V prvním kole ale neuspěla a ocitla se mezi náhradníky.

„Nakonec jsme sice se žádostí o dotaci uspěli, jenže jsme tuto informaci získali až na konci června s tím, že máme do poloviny července prostavět patnáct procent, tedy více než dva miliony korun. To je samozřejmě nesmysl a my jsme nechtěli strkat hlavu do oprátky," říká chřibský starosta Jan Machač.

Pokud by Chřibská od dotace neodstoupila a nepodařilo se jí částku včas prostavět, hrozily by jí poměrně velké sankce.  Při výběrovém řízení navíc radnice zjistila, že jsou 
v zadávací dokumentaci nesrovnalosti ve výměrách. A i za to by mohla přijít pokuta.

Plánů na rekonstrukci fary a vybudování informačního centra se ale ve Chřibské nevzdávají. Chtějí se ale již obejít bez evropských dotací.

„Budeme si to dělat podle svého. Nemusíme se bát v průběhu stavby změnit projekt, nemusíme mít strach z pokut. Navíc nás stavba vyjde i laciněji, přibližně na polovinu," dodává starosta Chřibské. Faru tak opraví v průběhu dvou až tří let a její rekonstrukce by měla vyjít na přibližně šest milionů korun.

Chřibská ale není jediným městem, které od žádostí o dotaci odstoupilo. Dosud odstoupilo dvanáct projektů 
v Ústeckém a Karlovarském kraji. Dohromady měly získat dotace ve výši přibližně 557 milionů korun.

„Zadavatelé měli většinou problémy s výběrovými řízeními. Buď se jim nepřihlásilo dost zájemců, nesplnili požadavky výběrového řízení nebo se z řízení někdo odvolal," vysvětlila ředitelka dotačního úřadu programu Severozápad Jana Havlicová.

Některá města chtějí naopak, na rozdíl od Chřibské, o dotace žádat znovu. To se týká například Terezína, který plánuje za evropské peníze opravit příjezdové cesty a postavit nové parkoviště. Se svým projektem na dostavbu třetí etapy cyklostezky Labská stezka a nové silnice, která by spojila Roudníky a Trmice, nebyl úspěšný ani Krajský úřad Ústeckého kraje.