Teprve ho čeká maturita, devatenáct let mu bude až tři dny před volbami.

Štěpáne, co tě vedlo k tomu kandidovat v osmnácti letech do krajského zastupitelstva?
Naše politická scéna potřebuje svěží vítr, ať už na krajské či celostátní úrovni. Zastávám určité názory, za které se nebojím veřejně postavit. Chci ovlivňovat politiku našeho kraje a mít vliv na rozhodování v krajských hlasováních.

Jak jsi se dozvěděl, že jsi nejmladší kandidát v Ústeckém kraji?
Pročítal jsem si kandidátní listiny ostatních stran. 19 let mi bude teprve tři dny před volbami.

Na kandidátce koalice Svobodní a Soukromníci jsi až na 41. místě. Nevadí ti to?
Ta šance na úspěch je spíše teoretická, ale to mě neodrazuje. Naopak – bude to pro mě velká zkušenost a určitě nasbírám cenné zkušenosti do budoucna. Do kampaně investuji spoustu energie a času. Řídím se heslem: Když už něco děláš, tak to dělej pořádně. Nechci být kandidát do počtu.

Kdyby tě preferenční hlasy vynesly až do zastupitelstva, na co by ses při práci pro kraj zaměřil?
Rozhodně si nechci honit triko na uprchlické krizi, kterou kraj nemůže nikterak ovlivnit, to je záležitostí státu. Při práci krajského zastupitele bych se zaměřil na zkvalitnění zdravotní péče, sociálně vyloučené lokality, kterých bohužel přibývá, a údržbu kulturních památek. Těch problémů je ale celá řada.

V tvém věku člověk ještě nemá tolik životních zkušeností. Nevnímáš to jako handicap?
Ne, mám ideály a názory, za které budu bojovat. V krajských volbách nasbírám mnoho zkušeností, které budu moci zužitkovat v komunálních volbách, které se konají za dva roky. Tam je ta šance na úspěch pochopitelně větší.

Politici musí čelit nejrůznějším útokům. Jsi na to připravený?
To je součástí jejich práce. Na útoky jsem si už zvykl, ačkoli nezastávám žádnou veřejnou funkci. Občas jsem ty útoky nezvládl, to přiznávám. Nicméně si dovedu říci, že jsem na útoky připraven. Ještě bych ale dodal, že se za politika zatím nepovažuji.

Jaké máš politické plány a cíle do budoucna?
Mým cílem je uspět v letošních krajských volbách. Ale jak jsem řekl, ta šance je spíše teoretická, spousta mých podporovatelů nemá zatím volební právo (smích). Za dva roky jsou komunální volby, ve kterých se budu snažit uspět. Děčín mám v srdci, je to nádherné město a bude mi ctí řídit jeho chod.

Vizitka 
Štěpán ChourMezi jeho záliby patří sport, sbírání historických vlajek a map, četba a studium ekonomie. Studuje Evropskou obchodní akademii v Děčíně, letos vstupuje do maturitního ročníku. Do krajských voleb kandiduje za koalici Svobodní a Soukromníci, na kandidátce je na 41. místě.