Už jste si zkontrolovali platnost svého řidičského průkazu? Pokud ne, možná patříte mezi řidiče, kteří jej mají propadlý. Na Děčínsku si svůj průkaz s končící platnosti totiž do konce loňského roku nevyměnilo 6600 lidí.

Výměna řidičského oprávnění s blížícím se koncem platnosti se loni na Děčínsku týkala více než 8500 lidí. Přesto řada z nich nechala výměnu na poslední chvíli, nebo ji zcela pominula.

„Podle poslední statistiky, kterou město zpracovává, ke konci roku zbývalo k výměně v našem obvodu zhruba 3600 řidičských průkazů,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. „Stále přicházejí držitelé, kteří mají platnost propadlou několik měsíců, ale i rok,“ dodala mluvčí.

Více než tři desítky fotografií známých i méně známých míst z Jizerských hor nabízí výstava Zaostřeno na Jizerky. V ambitu Lorety Rumburk je k vidění do 22. února.
KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Podobně vysoká čísla evidují také na městském úřadě v Rumburku. Sem si chodí zařizovat průkazy nejen jeho obyvatelé, ale také řidiči z Velkého Šenova, Šluknova, Mikulášovic, Jiříkova, Dolní Poustevny, Krásné Lípy a dalších obcí či měst. „V Rumburku si do konce roku 2017 nevyměnilo řidičské průkazy 2560 lidí,“ upřesnil mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil.

Ve Varnsdorfu si podle mluvčího města Tomáše Seckého včas nezažádalo o výměnu řidičáků téměř 450 lidí. Počet lidí na Děčínsku, kteří dnes možná jezdí s propadlým řidičským průkazem, se tak vyšplhal na více než 6600.

Radnice očekávaly největší nápor lidí v říjnu, kdy platnost řidičáků končila více než sedmi stovkám průkazů. Žádný nával se ale podle mluvčího rumburské radnice nekonal. „Fronty se tu během loňského roku netvořily,“ poznamenal Stínil.

Ne všichni ale mohli mít o nový řidičský průkaz zájem. Někteří lidé už z různých důvodů řídit auto nemusí. Například kvůli zdravotnímu stavu.

POŽÁDAT LZE I ZPĚTNĚ

Lidé, kteří zjistí, že jim řidičský průkaz propadl, můžou o výměnu požádat i zpětně. Platit nemusí nic. Stačí přijít na odbor dopravy příslušné obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, prokázat se platným občanským průkazem a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Nepříjemnost jim ale způsobí řízení s neplatným řidičským průkazem. Řidič, kterého přistihne policejní hlídka bez platného oprávnění, může dostat pokutu až 2000 korun.

Kamion se zasekl pod viaduktem v Hankově ulici.
FOTO, VIDEO: Řidič neodhadl výšku svého kamionu, o viadukt očesal návěs