Mezi jeho největší kousky patří zpráva, že Evropská unie zakáže písmenko Ř. „Moji diváci pochopili, že tehdy šlo o vtip, protože jsem v závěru řekl, že bych věřil tomu, že by to mohla být pravda s ohledem na to, jaké bejkárny Komise vymýšlí,“ říká v rozhovoru pro Týdeník Děčínsko Petr Černý, kterého lidé mohou znát z internetu jako Petra Richarda Orteka.

Do kin se v těchto dnech dostal film Dobré zprávy, jehož jste ústřední postavou. Jak jej vnímáte?

Těžko říct, co na to říct. Natáčelo se to tři měsíce, kdy k nám jezdili s celým štábem. Jinak to člověk vnímá, když se to natáčí, a jinak, když to vidí. Protože tam spousta věcí není, což se ale není moc co divit. Natočili dohromady přes 70 hodin a ten filmeček trvá něco přes 30 minut. Ale upřímně řečeno jsem si představoval, že to bude trošičku jinak. Že to bude o tom, jak tu televizi dělám, jak získávám informace, jak je ověřuji, jaké jsou reakce diváků. Nakonec to bylo spíš o mém životě a ta televize se tam objevila jen na začátku a na konci. Nicméně si myslím, že se to Ondřeji Šálkovi povedlo. Není to jen o televizi, ale dal tomu ducha a ukázal i člověka, který se televizi věnuje. Kdo ji sledoval pravidelně celých sedm let, tak může být zklamaný. Ale ten, kdo ji neznal, tak mu to tolik nevadí.

Když jsem se díval na sociální sítě, tak spousta lidí filmu vyčítá, že z vás udělali lháře.

Bohužel je to tak, ale ne v tomto filmu. I když začátek je drastický – teď vám ukážeme toho největšího dezinformátora. Mohl bych k tomu mít výtky, ale je to vizitka toho tvůrce. On to tak složil, on to tak vidí a podává to tak. Proti Ondřejovi bych neměl výtky, spíš proti České televizi nebo Aktuálně.cz. Ze 168 hodin za mnou přijeli s tím, že jsem známý jako odpůrce Evropské unie. Takže jsem si připravil věci Jiřím z Poděbrad, který chtěl jako první sjednotit Evropu jako kongres evropských států. To jsem jim tam přečetl a řekl, že pokud by Unie fungovala na tomto principu, tak budu první, kdo ji bude podporovat. Protože se tam jednalo o národní svrchovanost. Pokud budou mít mezi sebou dva státy spory, musí se je vyřešit sami. Čili tam nemělo být zasahování do vnitřních záležitostí. To tam nedali. Ale dali tam, že jsem kdysi ironicky zveřejnil o tom, že Komise chce řešit písmenko Ř. Moji diváci pochopili, že tehdy šlo o vtip, protože jsem v závěru řekl, že bych věřil tomu, že by to mohla být pravda s ohledem na to, jaké bejkárny Komise vymýšlí. Čili jsem dal jasně najevo, že o tom pochybuji.

Vy jste začal na internetu vysílat po nepokojích na Šluknovsku, které plnily zprávy v létě 2011, protože se vám nelíbilo, jak o nich média informovala. Co podle vás dělala špatně?

Myslím, že se v televizi neobjevil moment, kdy při demonstraci v Rumburku, které se účastnili holohlavci odjinud, vyšel z domu nájemník a vysvětloval jim, že v domě bydlí jen tři cikánské rodiny a nejsou s nimi problémy. Já ty rodiny znám, jsou původem z Křečan a jsou to slušný lidí. To mne tenkrát dožralo.

Ale výsledek byl takový, že demonstranti tehdy rozlámali plot a převálcovali zahradu u domu.

Ale to nebyli lidi ze Šluknovského výběžku. Měli zdůraznit, že přišli odjinud. Myslím, že se tehdy říkalo, že přišli z Nového Boru, kde to začalo. Když ve Varnsdorfu stálo na mostě vodní dělo, tak občas plivlo, ale nic víc, protože se nic nedělo. Pak ale někdo začal házet kameny. Protože se tu všichni známe, tak jsme poznali, že to jsou policisté v civilu, kteří chtěli něco vyprovokovat pro kamery. Pak jsme udělali akci, při které jsme ukázali, že umíme žít my a Romové společně. A nikdo na to nepřijel, i když jsme zvali celostátní televize. Z toho jsem poznal, že chtějí, aby v reportážích bylo nějaké násilí a mela.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Děčínsko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase ve středu.