Naopak je dostatek učitelů na češtinu, občanskou nauku i tělocvik.

„Základní školy se potýkají s nedostatkem aprobovaných pedagogů, hlavně předmětů matematika, fyzika, chemie, cizí jazyky a také například vyučujících technických činností," říká mluvčí města Děčína Markéta Lakomá.

Její slova potvrzuje například ředitel Základní školy Vojanova Karel Rajchl.

„Dávali jsem řadu inzerátů. Přišlo sice hodně odpovědí, ale od učitelů, kteří tyto obory nemají vystudované," říká ředitel s tím, že lepší situace asi jen tak nebude.

O studium neoblíbených předmětů jako je matematika či fyzika totiž není mezi budoucími učiteli příliš velký zájem.

„Matematiku a fyziku učím na naší škole sám, na dílny jsem také sám," popisuje neutěšený stav Rajchl s tím, že před několika lety bylo problematické najít i učitele cizích jazyků. V tomto směru se ale podle něj situace postupně zlepšuje.

Ne všechny základní školy ale mají, pokud jde o učitele, takové problémy.

„My jsme problémy s učiteli na tyto předměty neměli. Navíc třeba u chemie se tolik hodin neučí," říká Daniel Preisler, ředitel českokamenické základní školy.

I on upozornil na to, že dříve bylo problematické najít učitele cizích jazyků a že se situace v posledních letech zlepšuje. Lépe než kdy předtím se také školám daří najít učitele výpočetní techniky.

Nový školní rok začne 
v úterý 1. září. Děti v Děčíně nastoupí do dvanácti základních škol, které uvítají celkem 578 prvňáčků. Dvě školy mají podle mluvčí radnice Markéty Lakomé speciální třídy, další školy pak přípravné třídy. Všechny školy mají družiny, některé i školní kluby. Jedna ze škol je bezbariérová. Kromě toho Děčín nabízí 
i dokončení základního vzdělání. Kurzy provozují hned dvě základní školy.