Sociálně demokratický Jaroslav Foldyna kandidoval do parlamentu ze šestého místa. Díky preferenčním hlasům, jichž jen na Děčínsku dostal 3694 se dostal na místo třetí a je z něj poslanec.

Jaké byly Vaše první pocity, když jste zjistil, že stanete poslancem?
Lhal bych, kdybych, neřekl, že krásné. Fakt jsem si to vychutnával, nejprve v Děčíně, potom na krajském sekretariátu ČSSD a pak v Hybernském domě, kde se původně měla konat oslava.

Co Vás čeká teď?
Zařadit se v parlamentu do nějaké pracovní skupiny, a to tak, abych mohl maximálně zúročit práci v děčínském zastupitelstvu a práci v zastupitelstvu Ústeckého kraje. Nechtěl bych zapomenout na moji dlouhodobou práci se státy bývalé Jugoslávie, je to zejména podpora při integraci do EU a angažování českého státu v oblasti průmyslu, kultury a spolupráce s tradičními partnery.

Co Vaše funkce konkrétně by měla přinést nám žijícím v regionu Děčínska?
Především je to urychlené dokončení D8 , rychlé a razantní prosazení přivaděče do Děčína, dlouhodobě odsouvané řešení splavnění Labe a pro Šluknovský výběžek připravit ve spolupráci s tamními zastupitelstvy koncept řešení, který by byl přijat vládou, tak aby se podmínky pětapadesátititísíc lidí, kteří tam žijí, zlepšily.

Ale měl jste ambice se po komunálních volbách stát děčínským primátorem v případě, že by ČSSD zvítězila. Co teď?
To záleží na tom, jakou měrou bych mohl pozitivně ovlivňovat řešení nejzávažnějších problémů Děčína ze své pozice v parlamentu. Pokud by to šlo ovlivnit významně, protože všechna zásadní řešení jsou na půdě pražských ministerstev, tak bych o primátorském postu uvažoval. Ale zásadní rozhodnutí padne uvnitř místní organizace ČSSD.

Jak hodnotíte výsledky voleb.
Nechci se unáhlit v nějakých krátkých nebo emotivních soudech, volby nedopadly, jak jsme si představovali a má to mnoho příčin. Je třeba vyhodnotit, kdo stojí za úspěchem, který vlastně úspěchem není.

A Váš tip na nového předsedu.
Zatím žádný nemám, není to o jménech, ale o tom, kdo dokáže předložit koncepci změn ve straně.

A ještě, co na Vaši novou funkci říká rodina? Bude trpět Vaší nepřítomností?
Žena si mě přece brala jako chlapa, který politiku dělá s plným nasazením.