„Ústecký kraj na základě výzvy ministerstva zpracuje vlastní upřesňující podmínky kotlíkové dotace, které musí schválit příslušné orgány kraje. Teprve až kraj obdrží dotace od státu, bude možné rozdělovat peníze přímo občanům, žadatelům," vysvětlil Zdeněk Rytíř, vedoucí oddělení mediální komunikace krajského úřadu.

Kdy budou moci lidé v Ústeckém kraji podávat žádosti 
o dotace, záleží na splnění administrativních podmínek.

„Je reálné, že spuštění dotací stihneme už v této topné sezoně. Informace pro žadatele budeme postupně uveřejňovat na krajském webu," doplnil Zdeněk Rytíř.

Na výměnu starého kotle stát lidem přispěje až 127 500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace 70 procent. Kombinované kotle na uhlí a biomasu či plynové kotle chce stát podpořit 75 procenty. Na tepelné čerpadlo nebo kotel jen na biomasu dá 80 procent. Domy stojící ve znečištěné oblasti budou mít navíc pětiprocentní výhodu.

Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80 tisíc starých kotlů. V Česku je podle něj stále až 420 tisíc nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Na výměnu kotlů ministerstvo vynaloží devět miliard korun z evropských dotací. Do roku 2020 vyhlásí tři výzvy.