Vlastní pokojíček bývá snem mnoha dětí, které se o něj musí dělit se svými sourozenci. Petr, Jana a Pavlík však musí sdílet nejen pokoj, ale dokonce i postele, navíc staré a proleželé, a to společně se svými rodiči. Nyní by se mohli dočkat nových.

Rodina z Jiříkova na Děčínsku je v tak složité finanční situaci, že se jí nedaří našetřit na postele pro tři ze svých čtyř dětí. Pomáhá jim proto charitativní projekt Patron dětí. „Rodina společně s invalidní babičkou bydlí v bytě, který postupně a podle svých možností vybavuje starším, ale funkčním nábytkem. V tuto chvíli jim však schází postele pro děti. Jediný Lukášek, nejmladší z dětí, má svoji dětskou postýlku. Jídla, oblečení a všeho dalšího potřebného mají dost, ale na postele už peníze nejsou,“ uvedla Dagmar Válková z Komunitního centra Kostka v Krásné Lípě, která do rodiny dojíždí.

HLEDÁ PRÁCI

Sedmičlenná rodina, skládající se z maminky, tatínka, babičky a čtyř dětí, žije v malém bytě 2+1. Maminka je s Pavlíkem a Lukáškem doma a pobírá rodičovský příspěvek a přídavky na děti, Petr a Jana jsou předškoláci. Otec přišel o práci a hledá novou. Ovšem vzhledem k tomu, že by potřeboval pracovat v jednosměnném provozu, aby mohl pomoci s péčí o rodinu, není to snadné.

„Měl nastoupit do Německa, ale to nevyšlo, tak hledáme dál. Tady ve výběžku berou do fabrik nebo výroben na směny a s jednou směnou mu nevyšli vstříc. Na jedné směně trvá a tomu rozumím, protože je potřeba, aby maminku vystřídal, aby si mohla odpočinout,“ upřesnila Válková.

Rodina se tak dlouhodobě nachází ve finanční tísni. „Tatínek mých dětí má děti i z předchozího vztahu, takže na ně platí výživné. Kvůli některým nerozumným rozhodnutím z minulosti se také potýkáme s exekucí, dluhy ale poctivě splácíme. Když všechno poplatíme, zůstanou nám peníze tak akorát na živobytí. Myslím si, že naše děti nestrádají, některé věci jim ale dopřát nemůžeme,“ sdělila maminka rodiny, která si přeje zůstat v anonymitě.

Nejvíce rodině schází právě postele. Tři děti spí na dvou starých a proleželých postelích s rodiči, což je pro všechny nepohodlné. Nyní by se ale mohli díky Patronu dětí a Komunitnímu centru Kostka dočkat nových. Pomocí sbírky se totiž podařilo vybrat 10 477 korun. Cílová částka na konkrétní postele je 13 359 korun. „Jde už o několikátou spolupráci mezi námi a Patronem dětí. Většinou se podaří vybrat celá částka. Patron dětí má také sponzory, a pokud nechybí nějaká horentní suma, tak je před koncem sbírky osloví a částka se dorovná. Takže z 99 procent se podaří v daném příběhu částku vybrat za pomoci dárců nebo sponzorů,“ vysvětlila Válková.

Komunitní centrum Kostka v Krásné Lípě pravidelně pomáhá rodinám s dětmi, které to nemají v životě jednoduché. Každý rok pořádá například sbírku oblečení, domácích potřeb či hraček nebo se zapojuje do celorepublikové akce Krabice od bot. Díky ní se každý rok daří do chudých rodin na Šluknovsku rozvézt stovky vánočních dárků.

Poznámka: Jména dětí v článku byla redakcí změněna.