Spílání, nadávky a zároveň bezmoc. Tak by se dnes daly vyjádřit pocity lidí, kteří se od poloviny prosince dopravují do zaměstnání, do škol či k lékaři a za nákupy namísto vlakem, autobusem. Kraj totiž zrušil všednodenní vlakové spoje na trati z Mikulášovic Dolního nádraží přes Panský do Krásné Lípy.

„Autobus nechá některé cestujíc na zastávce, protože je nepobere. Nejvíce stížností jsou na ranní spoje,“ potvrdil starosta Mikulášovic Stanislav Hladík. Už si stěžoval na krajském úřadu.

Podobně naštvaní jsou i lidé ve Starých Křečanech. „Sice vlakem ani autobusem nejezdím, ale vím, že když bylo náledí, tak se k nám do vsi autobus přes kopec v Brtníkách vůbec nedostal. Lidi samozřejmě nadávají a chtějí vlaky zpátky,“ tvrdil David Hlinka ze Starých Křečan.

To, že volají lidé po vlacích, uvedl i starosta Starých Křečan Martin Mänzel. Dnes by měli starostové Šluknovska jednat o tom, jak budou postupovat dál.

„Bylo by potřeba, aby kraj objednal alespoň dva vlakové spoje denně, nejlépe ve špičce, kdy se všichni lidé do jednoho autobusu nevejdou.

Jenže kraj počítá každou korun. Autobus na této trase je šestkrát levnější než vlak. Ústecký kraj argumentuje faktem, že trať je nejen trvale málo vytížená, ale spočítal si, že nová autobusová doprava bude šestkrát levnější. Pro srovnání nákladů činí ztráta, hrazená z veřejných peněz u železnice sto tři koruny, u autobusové to bude sedmnáct.

Nedostatek míst

Přesto na místo vyrazili krajští úředníci. Reagovali tak na připomínky mikulášovického starosty. Od dopravce si vyžádali data z odbavovacích strojků z prvního týdne provozu po změnách. Zjistili, že počet přepravených cestujících kapacitně nepřevyšuje obvykle nasazovaný typ dvanáctimetrového autobusu.

„Bohužel na nejzatíženější školní spoj dopravce nasadil autobus s menší kapacitou, což mělo za následek nedostatečnou nabídku míst cestujícím. Tato chyba nastala i v tomto týdnu,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Od pondělí 11. ledna proto dopravce, ČSAD Semily, nasadí vhodný typ vozidla na ranní nejzatíženější spoje. To potvrdil dopravní ředitel ČSAD Semily Jaroslav Semler.

„Současně předáme kraji přesná data pohybu cestujících. Společně je budeme analyzovat a případně přistoupíme k dalším opatřením,“ uvedl.

Mluvčí Hanáčková uvedla, že v následujících dnech na Šluknovsku zvýší kraj počet kontrol.

„Zároveň klademe důraz na včasné zajištění sjízdnosti silnic při sněhu a náledí a technika údržby silnic je na inkriminovaných komunikacích pravidelně již před vyjetím prvního ranního autobusu,“ dodala Hanáčková.