Cestující to vítají. 
 Všechny autobusy dopravního podniku jsou u předních nástupních dveří vybaveny platebními terminály, které přijímají bezkontaktní bankovní karty. Při nástupu do autobusu tak cestující mohou zaplatit přiložením karty. Ten, kdo nemá bezkontaktní platební kartu, ale za jízdné nezaplatí, systém totiž neumožňuje zadat PIN tak, jako to lidé dělají při placení v obchodě.

„Zaváděním bezkontaktních plateb bankovními kartami vycházíme vstříc rostoucí poptávce ze strany cestujících. Aktuální řešení zvýší jejich pohodlí při cestování – nikde nebudou muset složitě operovat s hotovostí. Ti, kteří namísto jednorázových jízdenek využívají časové kupony, si zase nebudou muset zřizovat speciální kartu. Jednoduše budou využívat tu, kterou běžně platí v obchodě," říká Bohumil Bárta, ředitel děčínského dopravního podniku.

Podle ekonomického manažera podniku Víta Horáčka mohou cestující i nadále platit v děčínské MHD tak, jak jsou dosud zvyklí.

„Zavedení placení pomocí bezkontaktních platebních karet je rozšíření služeb pro cestující, tedy další způsob, jak mohou za jízdné zaplatit," říká Horáček.

Lidé v Děčíně nový způsob placení vítají.

„Já myslím, že je to super. Ještě nastudovat ceník," napsala do ankety na facebook Děčínského deníku například Nela Votápková. Další diskutující podotkli, že systém už mohl běžet delší dobu.
„Konečně. Ve Švédsku to už funguje nějakej ten pátek," napsala další diskutující Nikola Pohlreichová.

Dopravní podnik celý systém spustil ve spolupráci s asociací Visa Europe, Českou spořitelnou a společnostmi Telmax a Global Payments Europe.

Jde o první krok na cestě k plánovanému převedení jízdného plně na technologii platebních karet.

„Baví nás spolupracovat na takovýchto inovativních projektech, protože jsme díky našim moderním bankovním službám schopni jednotlivým městům nabízet řešení, která jejich obyvatelům citelně zpříjemňují život říká Otto Mach, manažer organizačního útvaru Veřejný sektor – regiony.

Dosavadní způsoby placení se nemění. I nadále mohou lidé platit hotově, i nadále mohou jezdit na takzvanou „lítačku." Novinkou tedy je, že cestující přiloží bezkontaktní platební kartu na nový terminál v autobuse, které jim vytiskne potvrzení o zaplacení.

Další technickou novinkou je možnost přiřadit k bezkontaktní platební kartě časový kupon dopravního podniku.

„Přiřazení kupónu ke kartě je v první řadě pohodlné, stejně jako placení bezkontaktní bankovní kartou, kterou se dnes platí již 80 procent transakcí. Cestující tak tuto technologii důvěrně znají a běžně používají, říká František Jungr, manažer regionálního rozvoje Visa Europe.

Pro přiřazení časového kuponu k platební kartě cestujícím stačí pouhé čtyři kroky. Základem je přihlásit se do e-shopu dopravního podniku na jeho webových stránkách. K jednomu uživatelskému účtu lze následně podle pokynů zaregistrovat i několik platebních karet. Zvolenou hodnotu kuponu je možné uhradit online přímo platební kartou, případně převodem z účtu. Pak už stačí jen počkat na potvrzovací e-mail o zaplacení a aktivaci kuponu. Při platbě kartou dojde k připsání kupónu do 24 hodin, v případě bankovního převodu je pak třeba počítat s časovou prodlevou, nejdéle tři pracovní dny.

„Vše lze vyřešit jednoduše a z pohodlí domova. Jedinou výjimku představují zvýhodněné tarify, u nich je po přihlášení karty nutné ještě osobně v předprodeji doložit nárok na slevu příslušným dokladem," upozorňuje Bohumil Bárta.

Otázky a odpovědi k placení v MHD Co se změní v děčínské městské hromadné dopravě od 1. 6. 2016?
1) Od 1. června můžete hradit jízdné ve všech autobusech na linkách provozovaných Dopravním podnikem města Děčína, a.s. i bezkontaktní bankovní (platební) kartou
2) Od 1. června si můžete ke své bezkontaktní bankovní (platební) kartě (BBK) přiřadit i časový kupón nabízený v tarifu.
Jak se odbavím bezkontaktní BBK?
1) BBK můžete uhradit jakékoliv jízdné dle tarifu ve všech autobusech Dopravního podniku města Děčína, a.s. pouhým přiložením ke čtečce. Odbavovací zařízení pozná, zdali je k BBK přiřazen kupón či nikoliv. V případě, že k BBK přiřazen není, dojde k transakci a stržení částky za základní jízdné.
2) Odbavení bezkontaktní platební kartou je rychlé a bezpečné. Na BBK se nic nezapisuje a je pouze vaším identifikátorem v případě přiřazení časového kupónu.
Co znamená přiřadit kupón k BBK?
1) Přiřadit kupón k BBK je možné pomocí e-shopu nebo na předprodeji.
2) Časový kupón pro MAD v Děčíně si můžete zakoupit a přiřadit ke své BBK přes e-shop z jakéhokoliv místa s internetovým připojením a již nemusíte na předprodej.
3) Kupón bude ve vozidlech DPMD, a.s. aktivní nejpozději do třetího pracovního dne od uhrazení kupónu.
Jak si mám přiřadit kupón ke kartě?
1) Přihlásíte se do e-shopu, registrujete BBK, ke které chcete přiřadit kupón, vyberete pro vás vhodný kupón a ten uhradíte bezhotovostně. Nebo navštívíte předprodej tak, jak jste zvyklí. Pro přiřazení kupónu k BBK je nutné být v e-shopu registrován. K registraci se využívá e-mailová adresa cestujícího.
2) Při nákupu v e-shopu můžete zakoupit časový kupón bezhotovostně. Uhradit hodnotu kupónu je možné z bankovní karty nebo převodem z účtu.
3) Časový kupón na občanské (plné) jízdné, můžete nakupovat ihned po přihlášení do e-shopu.
4) Požadujete-li přiřadit k BBK zvýhodněný kupón, přihlásíte tuto platební kartu v e-shopu. Navolíte druh slevy. Vzhledem k tomu, že je nutné prokázat nárok na slevu, musíte navštívit náš předprodej v Uhelné ulici, kde tento nárok na slevu prokážete příslušným dokladem a ten Vám bude v e-shopu potvrzen. Současně vás vyfotografujeme a fotografii přiřadíme k Vaší BBK zaregistrované v e-shopu, pokud jste to již neudělali při registraci BBK v e-shopu. Od této chvíle můžete nakupovat v e-shopu i zvýhodněné kupóny.
5) O zaplacení i aktivaci zakoupeného časového kupónu vás budeme informovat e-mailem.
6) Kupóny budou ve vozidlech DPMD, a.s. aktivní nejpozději do třetího pracovního dne od uhrazení kupónu. Doporučujeme zakoupit si kupón v e-shopu s dostatečným předstihem.
7) S dostatečným předstihem Vás budeme informovat e-mailem o vypršení platnosti kupónu.
Více informací najdete na webových stránkách Dopravního podniku města Děčína www.dpmdas.cz.Dopravní podnik města Děčína