Nové motoráky by se měly začít prohánět po kolejích na Děčínsku již od dubna. Dráhy k tomu zavazuje smlouva s Ústeckým krajem.

„Od 1. dubna tohoto roku plánujeme nasazení dvou jednotek Siemens Desiro na trati z Děčína do Rumburku, takže na Děčínsku budou jezdit již celkem čtyři motorové jednotky Desiro. Nasazení nízkopodlažních motorových jednotek je dáno smlouvou s Ústeckým krajem,“ říká mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Vzhledem ke krátké době, která zbývá do nasazení těchto vlaků, jednají České dráhy s německou železniční společností DB Regio o jejich zapůjčení. V současné době již mají dráhy půjčená Desira na trať do Bad Schandau.

Desira by měla zůstat na Děčínsku ale pouze do prosince 2014.

„Tento stav bude trvat i po dobu jízdního řádu 2013 a v prosinci od platnosti jízdního řádu 2014 by mělo jezdit celkem 7 nízkopodlažních motorových jednotek, mezi nimi i PESY. Cílový stav pro Děčínsko je celkem 7 nových jednotek PESA,“ dodala.

S modernizací vozového parku začaly České dráhy již před několika lety. Postupně byly především na trať spojující Děčín a Šluknovsko nasazeny modernizované motorové vlaky. Těchto repasovaných souprav, jež vznikly rekonstrukcí starých motoráků řady 810, jezdí na Děčínsku celkem dvanáct. Cestující si ale často stěžují na jejich velkou hlučnost, která je podle mnohých výrazně vyšší než u starých motoráků. Kromě toho postrádají tyto repasované soupravy například klimatizaci.

Kvalitativně mnohem dále jsou právě motorové vlaky Desiro. Ty jezdí v současné době na Děčínsku ve třech soupravách a zajišťují spojení z Děčína přes Dolní Žleb do Bad Schandau.

Moderní vlaky na Děčínsku

České dráhy pokračují v modernizaci vozového parku. Na Děčínsku tak v současné době jezdí repasované motoráky Regionova, které vznikly přestavbou z původních motorových vlaků řady 810. Kromě toho zajišťují dopravu z Děčína přes Dolní Žleb do německého příhraničního městečka Bad Schandau vozy Siemens Desiro, které mají České dráhy pronajaté od německých drah. Přibližně za dva a půl roku by pak měly na Děčínsko dorazit nové motorové vlaky polského výrobce PESA. Moderní vlaky nasazují dráhy také na víkendové spoje mezi Děčínem a Mostem, kdy využívají CityElephanty z Prahy.