Svou pouť po pěti kontinentech a pěti desítkách zemí zakončí příští víkend nejprve na náměstí v Krásné Lípě, následně v Mikulášovicích.

„Úspěšně jsme ukončili tažení obřím Ruskem, navštívili výrobní závod Škoda v Kaluze a potkali se s jediným československým kosmonautem, panem Remkem. Také jsme dosáhli nejsevernějšího bodu naší expedice. V tuto chvíli jsme úspěšně opustili Finsko a trajektem z Helsinek přepluli do Tallinu. Tak nějak masochisticky jsme chtěli ještě jednu přepravu lodí na závěr," napsal tento týden Ladislav Bezděk Deníku. Krátce na to cestovatelé vstoupili do Polska.

Po celou dobu bylo možné cestu dvojice dobrodruhů sledovat prakticky online. Po celé dva roky si totiž vedli internetový deník, na facebooku dávali při každé příležitosti, kdy bylo dostupné připojení k internetu, fotografie a poznámky z nejrůznějších míst světa. Po dobu cesty si získali více než dvanáct tisíc facebookových fanoušků.

Nyní se mají možnost jejich fandové s nimi setkat po více než dvou letech osobně. Již příští víkend totiž dorazí domů.

V sobotu 15. října přijedou na Křinické náměstí v Krásné Lípě před tamní pivovar. Jeho pivem byla před dvěma lety oranžová škodovka, se kterou objeli svět, pokřtěna, stejným pivem je zpět doma i přivítají. Na programu jsou i rozhovory s oběma cestovateli, možná i přepsání knihy rekordů.

„Všechny srdečně zveme na obě data a těšíme se na osobní znovusetkání," nemohou se již dočkat návratu cestovatelé.

„Před jejich příjezdem bude připravený kulturní program, znalostní kvíz spojený s cestou kolem světa. Na náměstí je pak doprovodí naši dobrovolní hasiči," říká starosta města Jan Kolář.

Právě hasiči před dvěma lety Ladislava Bezděka a Kateřinu Dvořákovou na jejich dlouhou cestu vyprovázeli.

Programem na krásnolipském náměstí ale jejich cesta ještě nekončí. Ta skončí 
o den později v 11 hodin v areálu mikulášovického Mikovu, jejichž výrobek, rybička, oba cestovatele na cestě kolem světa doprovázel.

A byla to fuška. Během cesty museli překonat Ladislav Bezděk s Kateřinou Dvořákovou řadu technických problémů. Promáčknutí zadních dveří nebo prahu jim v Africe příliš velké problémy nedělalo. Mnohem horší bylo rozbité čelní sklo.

„To byl dost velký problém. Jeli jsme s ním šest týdnů přes šest zemí sedm tisíc kilometrů, než jsme jej mohli vyměnit," přibližoval před rokem jednu z největších afrických peripetií Ladislav Bezděk v internetovém deníku výpravy. Sklo se podařilo vyměnit až v Jihoafrické republice. Proražené nebo propíchnuté pneumatiky cestovatelé nepočítají.

Ale ani na jihoamerickém kontinentu se oranžové oktávii problémy nevyhýbaly. Několik prasklých kol, rozbitá světla nebo proražené tlumiče – to vše je možné nalézt ve statistice, kterou na webu bigtrip.cz cestovatelé zveřejnili.

Ladislav Bezděk se s Kateřinou Dvořákovou vydal na cestu kolem světa před dvěma lety na začátku září. Postupně projeli všechny kontinenty. Jejich cesta vedla přes Evropu do Afriky, Ameriky, Austrálie a Asie. Za 26 měsíců na cestě navštívili padesátku zemí, urazili více než 125 tisíc kilometrů. To znamená, že jejich cesta kolem světa vydá za tři obvody Země na rovníku. Stejné jako jiné podobné expedice, tak i BigTrip brzdil při překračování hranic. Velké problémy měli především tehdy, když přepravovali auto přes moře v kontejneru a museli čekat na vyřízení všech potřebných dokumentů. Tak například v Jižní Americe čekali padesát dnů. Celou cestu absolvovali v mírně upravené Škodě Octavii, 
s sebou měli české vybavení. A symbolem jejich expedice se stal malý nožík z mikulášovického Mikovu 
– rybička.