Každoročně si na ledopády v Českém Švýcarsku najdou cestu desítky tisíc lidí Davy turistů ale míří do Kyjovského údolí a jeho okolí také v létě.

„Během zimy jsou nejvýznačnější ledopády označené cedulkami se šipkami. Ty jsou ale v terénu jen přes zimu. Přes léto totiž většina míst, kde se ledopády tvoří, není tak atraktivní. Nově budou okruhy proznačené celoročně," vysvětluje mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

V průběhu hlavní letní sezóny totiž tato místa nebyla tak dobře proznačená. Stejně tak nebyly vyznačené všechny ledopády během zimních měsíců, turisté je často museli složitě hledat.

To potvrzuje například Andrea Horáková z Děčína.

„Najít cestu k ledopádům bylo dost těžké. Docela dost jsme tam bloudili a museli jsme se ptát kolemjdoucích na cestu," říká turistka.

Mezi nejvyhledávanější ledové útvary v Českém Švýcarsku patří Brtnické ledopády dosahující mnoha metrů nebo Jeskyně víl. Zajímavý je svou mohutností také ledopád Opona. Řada turistů míří do Českého Švýcarska pouze kvůli ledopádům, aby se u nich vyfotografovala.

Kromě okruhu Brtnickými ledopády vznikne ještě jeden další okruh.

„Zároveň byla schválena 
i propojka kolem Kyjovské přehrady, napříč mezi červenou trasou vedoucí Kyjovským údolím a zelenou trasou mezi Hřebcem a Vápenným vrchem. Návštěvníci skal v Kyjově tak získají možnost volby kratšího turistického okruhu," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Přestože jsou ledopády 
a jiné ledové útvary především zimní atrakcí, ptají se po nich turisté i během letních měsíců.

„Není to nijak závratné množství, přesto i na dotazy, zda je možné vidět ledové útvary, odpovídají naši kolegové na informačních centrech i během letních měsíců," říká Tomáš Salov. Podle jeho slov ale nemusí jít jen o neznalost turistů.

„Mohou to být také lidé, kteří mají procestovanou nějakou část světa a již se setkali i s ledovými jeskyněmi, ve kterých je led celoročně. To ty naše ale opravdu nejsou," dodává mluvčí správy národního parku.