Regionální suvenýry se začnou od léta prodávat i v Českém a Saském Švýcarsku. Tamější výrobci včera představili prvních dvanáct výrobků, které získaly certifikát sdružení České Švýcarsko. Jde hlavně o krajové řemeslné výrobky, pochutiny a alkohol z obou stran hranice.

„Chceme nabídnout našim turistům hlavně originální, opravdu autentické suvenýry, a k tomu i pomoci i zdejším výrobcům,“ řekl ředitel sdružení Českosaské Švýcarsko Marek Mráz.

Dvanáctka výrobků je poměrně různorodá - tradiční nože z Mikulášovic, keramika, šperky, kosmetika, ale i kozí sýry, pálenky i pivní speciál z varnsdorfského pivovaru Kocour.

První výrobky by se mohly v turistických centrech začít objevovat už od příštího týdne. Budou označené standardizovaným logem, vycházejícím z obdobných a již fungujících projektů například v Krkonoších nebo na Šumavě.

Prodávat by se mělo i na německé straně. „U německých návštěvníků je zvykem, že na dovolené shánějí vysloveně místní suvenýry, patří to k dobrému mravu. Myslím, že tady bude jejich zájem obrovský,“ řekla Monika Richterová z turistického centra v Bad Schandau, které bude výrobky také nabízet.