Celorepubliková anketa o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos se koná již 25. rokem. Výjimečná je tím, že do ní svého oblíbeného učitele mohou nominovat pouze žáci. Právě svého třídního učitele Davida Turka se ve spolupráci se spolužáky na základní škole v České Kamenici rozhodl přihlásit Lukáš Horák.

"Pan učitel je velice kreativní, jeho hodiny nás obecně baví a baví nás taky díky němu chodit do školy. Přemýšlel jsem o tom, že kdyby existovala nějaká soutěž o nejoblíbenějšího učitele, tak bych ho přihlásil. Tak jsem si zkoušel něco na internetu nalézt a vyšlo mi tohle," popsal 12letý Lukáš svůj nápad učitele nominovat.

"Mám ho rád a nechci, aby se dřel jen tak pro nic za nic a nikdo nevěděl, jaký je úžasný učitel," dodal.

Lukáš ale společně se svou třídou musel pro registraci udělat mnohem více. Do přihlášky do ankety Zlatý Ámos musel napsat charakteristiku učitele, přidat jednu společně prožitou příhodu, a navíc sehnat sto podpisů dalších spolužáků či dospělých, kteří kandidaturu podporují. A to se podařilo.

"Pan učitel je mým největším vzorem," řekla Lukášova spolužačka Michaela Sedláčková, proč učitele podpořila.

"Většinou v dnešní době sedí děti u nějakých počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Že se tady najdou děti, které obejdou ostatní, aby sehnaly dostatečný počet podpisů a pana učitele nominovaly, tak to mi dělá obrovskou radost," netajil své nadšení z aktivity školáků ředitel školy Daniel Preisler.

Z nominace měl radost i oblíbený učitel. "Bylo to překvapivé a měl jsem radost, ale úplně jsem ještě nevěděl, co se chystá," reagoval David Turek, který ve škole děti učí hudební výchovu, český jazyk a angličtinu. A právě hudební výchova tu patří mezi nejoblíbenější předměty.

"Neučí klasicky děti lidové písničky, ale zpívá s nimi moderní písničky a je multiinstrumentální, protože umí hrát téměř na každý hudební nástroj a dokáže používat moderní technologie. Ty hodiny jsou zábavné a děti se nenudí," váží si kantora ředitel školy.
Jako hudebního génia ostatně popsal učitele i jeho žák Lukáš v charakteristice.

"Na trubku fouká jako Louis Armstrong, bicí zvládá stejně dobře jako Phil Collins a při hře na klávesy je nepřekonatelný jako Mozart," napsal mimo jiné v popisu.

V regionálních kolech ankety se tak dětem z 6.B povedlo před odbornou porotou obhájit nominaci pedagoga, na semifinále už přijel porotu přesvědčit sám. A vyplatilo se to. Davidu Turkovi se díky jeho třídě mezi více než 60 učiteli podařilo probojovat až do finále. V něm budou soupeřit o titul Zlatý Ámos 2018 v pátek 23. března čtyři učitelky a dva učitelé z různých koutů republiky.

"Chystáme ve finále bubenickou show," prozradil pedagog, co s dětmi na veřejném finále soutěže předvedou.

Učitele ze školy v České Kamenici ale může podpořit i veřejnost. Na webu televizní stanice Déčko, která jubilejní ročník soutěže bude vysílat, totiž probíhá hlasování o největšího Ámose Sympaťáka. Podpořit svého favorita je na webových stránkách decko.ceskatelevize.cz/zlaty-amos-2018 možné až do 23. března. Oficiální korunovace Zlatého Ámose proběhne na slavnostním galavečeru v Praze o den později.