Na Děčínsku si s námi oblíbené vánoční koledy, jako Narodil se Kristus pán, Nesem vám noviny nebo Pásli ovce valaši, zazpívají na desítce míst, například v České Kamenici, v Krásné Lípě nebo v Lipové.

Hlavní akce v Děčíně se odehraje na Husově náměstí, kde bude přítomna i redakce Děčínského deníku. V kostele zazpívá sbor z domu dětí a mládeže.

Prvotní záměr začal v západních Čechách, kde se letos uskuteční 20. ročník – Deník byl partnerem. Na celostátní úrovni se letos koná 7. ročník.

Původně se hromadně zpívaly pouze 3 vánoční koledy: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán. Postupem let si čtenáři oblíbili pravidelné hlasování – kdy si sami volí, které další vánoční koledy a písničky si hromadně zazpívají.

Princip spočívá v tom, že se zájemci z řad obcí, institucí, spolků registrují prostřednictvím registračního formuláře, který naleznou na webové stránce www.ceskozpivakoledy.cz. Na základě této registrace, se jim poté na zmíněné stránce rozsvítí hvězdička na mapě, kde je přesně lokalizované místo, na kterém se všichni sejdou a společně si zazpívají.

Rozsvícením hvězdičky je jejich registrace potvrzeny. Poté se již pouze těší na den uskutečnění, kdy se všichni setkají v dobré náladě a za zvuků koled, které jsou vysílané prostřednictvím Českého rozhlasu – Regina, si společně zazpívají.

Pro ty, kteří se pečlivě připravují již měsíc předem, jsou na webu k dispozici texty i koledy ve formátu Mp3 ke stažení.

Česko zpívá koledy 2017 na Děčínsku: Husovo náměstí v Děčíně
U stromečku na Náměstí Míru, Česká Kamenice
Obec Horní Habartice - společenský sál
DDM Rumburk
kostel sv. Anny Jedlka
Dětský domov a Školní jídelna, Lipová u Šluknova
U vánočního stromečku před obecním úřadem Lipová u Šluknova
Krásná Lípa, Křinické náměstí u stromečku
zámek Děčín - kaple sv. Jiří
U MŠ Děčín XXXII, Májová 372, Boletice nad Labem