Největší akce na Děčínsku se konala tradičně na děčínském zámku, kde si mohli příchozí zazpívat koledy v knihovním sále se sbory domu dětí a mládeže Švitořilky, Con brio a Tralando. Společně s nimi ty nejznámější české koledy a další vánoční písničky zazpívalo přibližně 150 lidí.

V Lipové Česko zpívá koledy pořádal dětský domov společně s domovem důchodců. "Touto krásnou a již pravidelnou akcí jsme se společně přiblížili vánočním svátkům napříč generacemi. Účast byla zhruba kolem desítek zpěváků," znělo z Lipové po akci.

Ve středu 13. prosince se zpívalo na více místech Děčínska, třeba v Krásné Lípě, v Jedlce, v rumburském domě dětí a mládeže nebo ve školkách v děčínských Boleticích nebo Horních Habarticích. Fotografie nám postupně posíláte.

Tohle například dorazilo do redakce z České Kamenice. "V České Kamenici jsme zpívali u vánočního stromu na náměstí Míru. Naštěstí jsme mohli využít kryté pódium, protože se hodně rozpršelo. Přezpívali jsme všech 6 koled ze zpěvníku a ještě mnoho dalších známých koled. Děkujeme Deníku za motivaci ke společnému zpívání, tuto tradici v našem městě udržujeme už asi 10 let."

Zpívání koled v České Kamenici na Děčínsku.Zpívání koled v České Kamenici na Děčínsku.Zdroj: externí autor

V Kamenici se připojila také Mateřská škola Kaštánek. Šlo o první zpívání rodičů s dětmi v rámci akce Česko zpívá koledy. "Všichni jsme si to moc užili, bylo to velmi milé a příjemně jsme se naladili na nadcházející vánoční svátky. Celou akci jsme spojili i s vánočním jarmarkem a také zatančily naše malé roztleskávačky," napsali do redakce zástupci školky.

O letošním ročníku celorepublikové akce Deníku byly na pořadu tyto vánoční písně: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Pásli ovce valaši, Rolničky a Vánoce, Vánoce přicházejí.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se ve Španělsku, Řecku, Turecku, ale například i v Kataru nebo v Americe.

Zapojili jste se také do akce Česko zpívá koledy? Pošlete nám fotografie na decinsky@denik.cz. Nezapomeňte uvést jméno autora fotografií a místo, kde jste si vánoční koledy společně zazpívali.