„Je zákaz vstupu do lesů, který se týká hlavně správního obvodu obce s rozšířenou působností Děčín. Zakazuje vstup do požárem postižených oblastí Národního parku České Švýcarsko,“ uvedl mluvčí správy národního parku Tomáš Salov s tím, že obsahuje výjimky. Ty platí pro značené turistické stezky mimo nebezpečná místa.

Zákaz vstupu bude platit po nezbytně nutnou dobu. Nejprve ale bude nutné požár uhasit, aby strážci mohli projít všechny cesty a posoudit jejich bezpečnost. „Návštěvníci mohou využívat turistických tras například v oblasti Jetřichovic, Krásné Lípy nebo Doubice,“ doplnil Salov. Kam se naopak turisté nedostanou, je okolí Vysoké Lípy včetně oblíbeného cíle řady turistů Dolského mlýna.

Požár spaluje lesy v Českém Švýcarsku
Vědci ukázali hořící národní park ze satelitu. V pekle dál stojí živé lesy

O vyhlášení zákazu vstupu do lesů se diskutuje prakticky od počátku požáru. Ve hře bylo vydání restriktivního opatření pro celý Ústecký kraj, jak řekl v České televizi na začátku týdne hejtman Jan Schiller. Nakonec kraj vyzval ministerstvo životního prostředí a správu parku, aby se o vyhlášení zákazu postaraly. To se stalo v pátek 29. července, šestý den požáru, po konzultacích se zasaženými obcemi. Ty se spolu s provozovateli hotelů obávají likvidačního odlivu turistů.