S výrazným propadem oproti loňsku se musí vypořádat především ubytovatelé, ti zaznamenali pokles rezervací v průměru o 20 až 30 procent. „Když loni 1. července hledala tříčlenná rodina v Českém Švýcarsku ubytování na čtyři po sobě jdoucí dny v červenci, měla na výběr z pouhých pěti možností. Nyní je situace úplně jiná a rodina, která tu za stejných podmínek hledala ubytování na červenec letos, mohla ještě na začátku měsíce vybírat z 97 nabídek,“ říká ředitel destinačního fondu České Švýcarsko Jan Šmíd.

Největší propad zaznamenaly hotely a penziony v samotném Hřensku a jeho nejbližším okolí, které loni nejvíce zasáhl velký lesní požár. Tam poklesl počet rezervací až o polovinu. Přírodní pohroma ale zasáhla mnohem širší region. „Situace v regionu není dobrá. Začátek roku jsme překlenuli jen díky úspěšným mimosezónním opatřením. Úbytek turistů v centrální části Hřenska má ale obrovský dopad i na vzdálenější místa, jako jsme my,” říká majitel Resortu Dymník a hotelu Lužan v Rumburku Lukáš Bernas.

Hlavním důvodem poklesu návštěvnosti je kromě negativní pověsti regionu, kterou získal po loňském požáru, uzavření Edmundovy soutěsky a omezení provozu Divoké soutěsky. Jen do Edmundovy soutěsky dorazilo v nejlepších letech 400 tisíc návštěvníků. „Velmi si ceníme práce všech, kteří se podíleli na opatřeních ke zmírnění následků požáru i na akcích ubytovacích voucherů a bezplatné dopravy, ale jediné řešení pro zvrat situace v národním parku a návrat do normálu je otevření Edmundovy soutěsky a Gabrieliny stezky. Čím déle se otevření protahuje, tím větší dopady má,” má jasno starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Hasiči si v Roudnici nad Labem připomněli rok od velkého požáru v Českém Švýcarsku.
Rakušan: Chceme z Česka základnu pro hašení lesních požárů pro střední Evropu

Přesto na některá místa dorazilo během letošního prvního pololetí výrazně více lidí než v loňském roce. To se týká například Pravčické brány, na které sčítače správy národního parku za prvních šest měsíců letošního roku napočítaly přibližně 110 tisíc průchodů. V roce 2022 to bylo jen přibližně 80 tisíc průchodů.

Proměnila se také skladba návštěvníků. Ti se zaměřují především na jednodenní turistiku a výrazněji začínají dominovat cizinci. Domácí turisty mohou odrazovat i ceny ubytování, které jsou mnohdy vyšší než v Saském Švýcarsku. Levněji se dají pořídit i pobyty u moře než v Českém Švýcarsku. Naopak více návštěvníků míří do Českého Švýcarska ze západní Evropy, například z Německa. Přibývá i hostů z Ameriky. Lidé v oblasti ve srovnání s minulými lety tráví méně času. Stále častěji si rezervují ubytování na poslední chvíli, třeba i v týž den, kdy chtějí přijet.