Do skal nejen v létě, ale i na podzim nebo v zimě. Destinační agentura České Švýcarsko se snaží přesvědčit turisty, aby do regionu přijížděli nejen během hlavní sezony, kdy je národní park přetížený, ale využili i zbývající části roku. Pomoci v tom má rozšíření turistické veřejné dopravy i speciální kampaň.

Cílem nové kampaně je upozornit na negativní aspekty turismu během letní sezony a zároveň ukázat, že na podzimní a zimní návštěvníky čeká řada kulturních i přírodních zajímavostí, navíc bez davů či nepříjemností s parkováním. Jedná se v rámci České republiky o první mimosezonní projekt, na kterém se společně podílí veřejný a soukromý sektor. „Rádi bychom, aby si návštěvníci uvědomili, že plánováním dovolené v mimosezoně pomáhají zmírnit nápor na křehké ekosystémy národního parku a zároveň podporují lokální ekonomiku, která mimo léto strádá. Unikátnost kampaně tkví v propojení aktérů cestovního ruchu z řad podnikatelů spolu s obcemi a Ústeckým krajem,‘‘ vysvětlil ředitel obecně prospěšné společní České Švýcarsko Jan Šmíd.

Jedním ze způsobů, jak udržitelně lákat do regionu turisty, je rozšíření veřejné dopravy. Autobusy mezi Hřenskem a Děčínem v sezoně zpravidla jezdí zcela zaplněné. Nyní se povedlo s krajským úřadem domluvit rozšíření linky vedoucí nitrem národního parku i do zimních měsíců. Zelené autobusy tak budou během zimy jezdit o víkendech mezi Mezní Loukou a Jetřichovicemi, doposud končily na Mezné. „Propojení Jetřichovic a Mezní Louky v zimním období doposud neexistovalo. Napomáháme tak rozvoji nabídek v turismu mimo hlavní turistickou sezonu. Autobus umožní individuální výlety v Jetřichovických skalách bez nutnosti vracet se okruhem na místo startu výletu,“ řekl destinační manažer Jiří Rak.

Do národního parku budou přes zimní měsíce zajíždět hned tři linky krajských autobusů – 434, 436 a 438. Turisté se tak mohou autobusy vydat například na Mezní Louku, kde je jedno z výchozích míst k Pravčické bráně. Ta bude přístupná veřejnosti i během zimních měsíců, otevřeno bude mít vždy o víkendech.

Zvýšený příliv turistů mimo hlavní sezonu má pomoci nejen přírodě, ale také podnikatelům ve službách, kteří letos zaznamenali velké propady příjmů především v ubytovacích a stravovacích službách. V současné době ale mohou mít otevřená jen výdejní okýnka, čehož mnohá zařízení využila. Občerstvit se je tak možné například na vyhlídce Belveder nebo v Krásné Lípě v pivovaru.

Lodičky už skončily

O prodloužení turistické sezony uvažují také ve Hřensku, především na lodičkách v Edmundově a Divoké soutěsce, kde se letos poslední turisté svezli 1. listopadu. „Společně s obecně prospěšnou společností jsme řešili prodloužení už letošní sezony, ale vzhledem k nouzovému stavu jsme se rozhodli skončit v plánovaném termínu,“ uvedl starosta Hřenska Zdeněk Pánek s tím, že se chtějí na jaře k jednání opět vrátit. „Pokud to příští rok situace umožní, tak se delšímu provozu lodiček nebráníme. Hodně samozřejmě záleží i na počasí. Pokud bude dobré, mohli bychom jezdit o víkendech i v prosinci,“ doplnil Pánek.