Téměř měsíc po zahájení insolvenčního řízení jsou České loděnice v Děčíně – Křešicích v úpadku. Ve středu 14. února o tom rozhodl ústecký krajský soud. „Původní navrhovatelé (zaměstnanci) dlužníka uvedli ve svém návrhu skutečnosti osvědčující úpadek dlužníka,“ napsal krajský soud v odůvodnění usnesení o úpadku.

Na úpadek se podle dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku připravovala i samotná loděnice, která chtěla kvůli dluhům přesahujícím 60 milionů korun také podat sama na sebe insolvenční návrh. Připravila si proto návrh na reorganizaci, který soud prozatím nepřijal. Rozhodovat o něm bude schůze věřitelů, která se uskuteční v první polovině května. Do té doby se mohou soudu přihlásit další věřitelé, kteří se do insolvenčního řízení prozatím nepřipojili.

Se stahováním dřeva pomáhá na Kvádrberku v Děčíně kůň Tonda.
Přesný jak hodinky. Kůň Tonda pomáhá stahovat dřevo na Kvádrberku

„Od roku 2020, kdy naplno propukla krize spojená s onemocněním covid-19 a zvláště pak následná energetická krize a velmi vysoká inflace, měly tyto krize negativní dopad na hospodaření dlužníka,“ píšou České loděnice v reorganizačním návrhu s tím, že se jejich obrat propadl z téměř 200 milionů na přibližně 36 milionů. Zároveň přišly problémy s platbami od věřitelů, a firma se tak dostala do druhotné platební neschopnosti.

V dokumentech pro krajský soud je také přehled dlužných částek včetně věřitelů. Loděnice dluží dodavatelům výrobního materiálu, státu na daních nebo Českému rozhlasu. Téměř 350 euro má firma zaplatit za šest let starý dopravní přestupek policii ve Florencii, té pražské za podobnou věc dluží 500 korun.

Firma přiznala také dluh u energetické společnosti ČEZ. Součástí zveřejněných dokumentů je také dopis od tohoto dodavatele elektřiny. „Dle údajů informačního systému operátora trhu s elektřinou nebyl pro uvedené období k vašemu odběrnému místu přiřazen žádný dodavatel, proto nezbývá než odběr elektřiny na vašem odběrném místě kvalifikovat jako neoprávněný,“ píše se v dopise od ČEZ z loňského dubna. Energetická firma požaduje po loděnicích téměř 960 tisíc korun. Součástí dopisu je také dohoda o splátkovém kalendáři, ale ta ve zveřejněném skenu není podepsaná ani jednou stranou.

Požár domu v Růžové.
VIDEO: Požár v Růžové očima policistů. Dům hasili do příjezdu hasičů

Peníze od loděnic chce také Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta je vymáhá jako náhradu nákladů na léčbu jednoho ze zaměstnanců loděnic, který byl podle záznamu pojišťovny zavalen střešní konstrukcí. Jako náhradu nákladů za léčení zraněného dělníka požaduje více než 212 tisíc korun.

O dalším osudu loděnic bude jednat věřitelský výbor 10. května. Pokud se podaří firmě zajistit souhlas nadpoloviční většiny zajištěných a nadpoloviční většiny nezajištěných věřitelů, může soud vydat souhlas s reorganizací spočívající především v odložení splacení dluhu. V opačném případě společnost zamíří do konkurzu.

Legenda v problémech

Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská

Kauzu sledujeme:

Děčínské loděnice. Spouštění lodi Trivento na vodu v říjnu 2021. Ilustrační foto
Legenda v problémech. Křešické loděnice se potácí na hraně insolvence