Citelný nedostatek zboží, které by mohli prodávat, mají obchody s metráží a textilem na Děčínsku. Látky docházejí i švadlenám. Většina českých textilních podniků skončila s výrobou.

„Založila jsem si obchod, ve kterém jsem chtěla prodávat metrové zboží jen od našich výrobců. Teď žádné nemohu sehnat, doprodávám poslední zásoby,“ postěžovala si Lucie Kubištová z prodejny Dobré Bydlo v Děčíně. Podotkla, že zákazníci o české, zejména bavlněné látky mají neustále zájem, ale zkrátka není ho kde brát. Všechny podniky, od kterých nakupovala, jako Tiba, Benar a Slezan, výrobu ukončily.

„Zatím ještě něco seženu po výprodejích, ale už se poohlížím po zboží z Maďarska a Polska.

Je to škoda, protože naše výrobky měly skvělou kvalitu,“ dodala Kubištová. Se stejným nedostatkem látek se potýkají i ostatní oslovení prodejci a švadleny.

„Už se věnuji jen opravám. Lidi sice chtějí, abych jim šila z českých bavlněných látek, ale žádné nemám,“ potvrdila děčínská švadlena Anna Dragounová.

Eva Mervinská, která provozuje obchod s látkami v České Kamenici, na nedostatek metráže už zareagovala: „Začala jsem nakupovat z Holandska, i když nerada. Zazlívám našim politikům, že textilky nepodpořili. Ti lidé v nich dělali desítky let a měli obrovské zkušenosti.

To už se nedá nahradit.“ Mervinská si nestěžuje, že by jí obchody nešly, protože českým zbožím se loni stihla předzásobit. Ale myslí si, že si lidé brzy budou muset zvyknout na horší kvalitu látek, nebo si připlatit za západní kvalitní, ale drahé zboží.

„Nevím, co budu dělat, lidé po mě žádají naše látky, na které jsou zvyklí, protože byly kvalitní a za přiměřenou cenu. Ale s tím je konec,“povzdechla si Monika Vejrostová z varnsdorfské prodejny metráže.