Po podpisu dohody mezi Ústeckým, Karlovarským a Libereckým krajem a Saskem budou moci lékaři zajíždět do nemocnic za hranicemi.
Novinka pomůže hlavně obyvatelům a turistům v Krušných horách, kde by v zimě měla zajistit včasný dojezd sanitek.
„Z hřebenových oblastí Krušných hor je mnohem blíže přes hranice do Saska než do našich nemocnic, ať už do Chomutova, Kadaně či Mostu," podotkl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Státní příslušnost a bydliště pacienta nebude hrát roli. Zásahové území kopíruje celou severozápadní hranici s Německem, sanitky budou moci zajíždět až do vzdálenosti 5 kilometrů po obou jejích stranách.
Hlavním problémem bude jazyková bariéra. Někteří záchranáři a operátoři dispečinku sice umí německy, cizojazyčná komunikace po telefonu je ale podle vedoucího dispečinku Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Pavla Šebesty velmi obtížná.
Dispečink může využít služeb tlumočníka na čísle 112. Záchranáři jsou už také řadu let vybaveni dvojjazyčnými formuláři pro zápis jména a stavu pacienta. Sanitky ze zahraničí budou záchranáři přivolávat jen tehdy, když k pacientovi nebudou moci vyjet sami. „Přejezdy budeme využívat hlavně při život ohrožující stavech pacientů, nebo při větších dopravních nehodách," upřesnil Pavel Šebesta.
Smlouva, kterou v pondělí schválilo krajské zastupitelstvo, položí základy k první přeshraniční spolupráci tohoto druhu. Je výsledkem víc než ročního vyjednávání. Dohodu podepíší tři čeští hejtmani se zástupci Saska 25. listopadu v Karlových Varech. Platit by měla od ledna příštího roku. Dosud si záchranáři obou zemí předávají pacienty na hranicích. Nejčastěji v Hřensku, Petrovicích na Ústecku, Šluknovsku, méně často ve Vejprtech a na Cínovci. Jde jen o několik případů měsíčně.