„Máme ve městě vytipovaných několik míst, kde by v případě úspěchu mohlo hřiště vyrůst. Jedním z nich by mohlo být prostranství u kavárny U Koček, kde je dnes poměrně chudé dětské hřiště. Nebo by mohlo být na Pražské ulici,“ řekl českokamenický starosta Jan Papajanovský s tím, že mluvit o konkrétním místě je nyní ještě předčasné, protože není jisté, že toto hřiště ve městě opravdu vyroste. „Pokud v soutěži uspějeme, necháme o umístění hřiště rozhodnout obyvatele České Kamenice,“ dodal starosta.

Krajského Zlatého Ámose získala v České Kamenici Šárka Mandincová z Mostu.
FOTO: Krajským Zlatým Ámosem se stala Šárka Mandincová z Mostu

Kamenice hlasováním poměrně dost žije a lidé se především na sociálních sítích povzbuzují k dalšímu hlasování. „Koukejte to tam posílat,“ napsal například na městský Facebook Karel Horák. S Danou Kalinovou zase hlasuje celá rodina. „Musíme víc hlasovat. Nezapomínejte, že Dačice mají 7300 obyvatel, tak to musíme dohnat četností hlasování,“ povzbuzovala k překonání nejbližšího soupeře Iva Mihová. Hlasování bude probíhat do 28. února. 

Dalšími městy z Děčínska usilujícími ve vyšší kategorii o nové hřiště od Lidlu je Rumburk a Varnsdorf, který se účastní této soutěže už poněkolikáté. „V okolí supermarketu jsou dvě školky a jedna škola, kde by takové hřiště mohlo vzniknout,“ podotkl místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek.

Nové autobusové nádraží ve Varnsdorfu.
FOTO: Varnsdorf má nové autobusové nádraží

Lidl pořádá soutěž od roku 2012, pro tři nejúspěšnější města z každé kategorie postaví hřiště s motivy Rákosníčka. Kamenice soutěží v kategorii do 10 tisíc obyvatel, Rumburk s Varnsdorfem v kategorii do 25 tisíc. „Jestli získáme dostatek hlasů, tak hřiště rozhodně postavíme,“ dodal starosta Papajanovský.

Narážel tím na případ, který se stal před dvěma lety. Děčín tehdy ve své kategorii uspěl, hřiště ozdobené pohádkovými postavičkami ale nakonec ve městě nevzniklo. „Ukázalo se, že je problém ve velikosti hřiště a v podmínkách pro jeho výstavbu. Veškerá vytipovaná místa se ukázala jako problematická. Buď měla nevyhovující rozměry, nebo byl prostor zatížen inženýrskými sítěmi a jejich přeložení se ukázalo finančně náročné,“ zdůvodnila tehdy děčínská primátorka Marie Blažková.

Kravín, ilustrační foto
Ve Varnsdorfu bylo podezřelé maso, všechno je prodané

Jednou z podmínek Lidlu pro umístění hřiště je například jeho desetiletá údržba. Město si ale nemohlo, alespoň podle tehdejších podmínek, samo vybrat dodavatele, který by mu opravil poškozené herní prvky. Děčín byl jediným městem z 90 úspěšných soutěžících, které stavbu hřiště odmítlo.