Dávat příležitosti kvalitním architektům chce Jan Mach. Ten se na začátku května stal prvním novodobým městským architektem České Kamenice. Po děčínském Ondřeji Benešovi je teprve druhým v okrese, který bude pracovat podle přísných regulí České architektonické komory.

Vítěz pro českokamenickou městskou funkci vzešel z otevřeného výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 13 lidí. „Zájem pro nás byl příjemným překvapením. Přikládáme to tomu, že jsme se pečlivě věnovali přípravě podmínek soutěže, která byla navíc poměrně dlouho otevřená,“ myslí si starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Svou roli podle jeho názoru mohla sehrát také architektonická soutěž na budoucí podobu městského kina, kterou Kamenice nedávno vyhlásila. Právě při této soutěži se Jan Mach o možnosti ucházet se o post městského architekta dozvěděl. Působil v ní totiž spolu s dalšími odborníky jako porotce.

„Spolu s podmínkami soutěže jsme dali najevo, že to myslíme opravdu vážně. A to je pro architekty jedna z nejdůležitějších věcí,“ dodává kamenický starosta a přiznává, že se při tvorbě podmínek pro městského architekta inspirovali v Děčíně, kde tato funkce funguje už více než dva roky.

Z celkových třinácti zájemců o práci v České Kamenici poslala porota, ve které zasedali také renomovaní architekti, do finále dva, podle Papajanovského velmi kvalitní uchazeče. Z těch si pak město vybralo poněkud netradičně. Jeho vedení totiž zvolilo místo rozhovoru na radnici neformální setkání na neutrální půdě v kavárně.

Městský architekt by měl pomáhat zvelebovat veřejná prostranství nebo radit soukromým investorům.

„Posláním městského architekta je umožnit jiným kvalitním architektům, aby mohli ve městě působit. Městský architekt není nijak zakotven v právních předpisech, nemá žádné razítko, bez kterého by se stavba neobešla. Musí působit váhou své autority,“ říká Jan Mach, který působí v libereckém ateliéru Mjölk. Jeho práci mohou lidé vidět i na Děčínsku. Je autorem oblíbené vyhlídky Růženka u Růžové, která se stala rozhlednou roku 2018. Studio Mjölk se loni dostalo mezi pětici finalistů soutěže Architekt roku.

Macha, za jehož služby město zaplatí 240 tisíc korun ročně, nyní v Kamenici čeká poměrně hodně práce. Jednou z největších výzev bude rekonstrukce sídliště, které od svého vzniku výraznější proměnou neprošlo. Ta přitom nemusí být nijak nákladná, ale přesto může zásadně proměnit vnímání celé městské části. Mach počítá s tím, že se do rozhodování o budoucí podobě sídliště zapojí také veřejnost.

U měst velikosti České Kamenice, tedy okolo pěti tisíc obyvatel, není zřízení funkce městského architekta obvyklé, je spíše vzácnou výjimkou. Další podobně velká města by se tak mohla v České Kamenici do budoucna inspirovat. „Jestli budeme příkladem dobré praxe, to ukáže teprve čas. Ale rádi bychom takovým příkladem byli,“ uzavírá Jan Papajanovský.

Velký rozhovor s Janem Machem přináší nejnovější Týdeník Děčínsko.