Poradit s výběrem mobiliáře, s obnovou památkové zóny nebo podobou opravovaných domů ve městě. To vše bude náplní práce městského architekta v České Kamenici. Radnice nyní vyhlásila výběrové řízení.

Přijmout odborníka na veřejný prostor se rozhodlo nové vedení radnice krátce po loňských komunálních volbách. Poslední dva měsíce se věnovalo přípravě podmínek konkurzu.

„Přihlášky do výběrového řízení je možné podávat do 17. března. Dali jsme si úmyslně takto dlouhou lhůtu, abychom to stihli zpropagovat a mohlo se přihlásit co nejvíce zájemců,“ řekl starosta České Kamenice Jan Papajanovský.

Na začátku dubna všechny přihlášky vyhodnotí komise, ve které mají většinu odborníci z branže. Kromě starosty Papajanovského a zastupitele a bývalého starosty v jedné osobě Martina Hrušky budou o kamenickém městském architektovi rozhodovat tři architekti.

V komisi usedne Petr Lešek, který už dříve vybíral děčínského městského architekta. Martin Hilpert je kromě jiného městským architektem v Semilech a Václav Zůna je bývalým architektem města Chebu. Účast Petra Leška ve výběrové komisi není náhodná. Česká Kamenice se totiž při vzniku funkce městského architekta inspirovala právě v Děčíně, kde funguje od května roku 2017.

Pokud Kameničtí architekta na jaře vyberou, budou teprve druhým městem v okrese Děčín, které bude mít zřízenu tuto funkci v souladu s pravidly České komory architektů. Podle metodických materiálů této organizace by městský architekt například neměl na území města projektovat a měl by se omezit pouze na konzultační činnost.

U samospráv velikosti České Kamenice, která má okolo pěti tisíc obyvatel, přitom městský architekt příliš obvyklý není. Města většinou argumentují tím, že na něj nemají peníze. Kamenici přitom vyjde nanejvýš na 240 tisíc korun ročně.

Podle děčínského městského architekta Ondřeje Beneše by však města podobné velikosti svého konzultanta mít měla.

„Je dobré mít architekta i pro rodinný dům, který je daleko menším projektem než správa města,“ prohlásil Beneš s tím, že je pouze potřeba nastavit velikost pracovního úvazku. Například ten jeho v Děčíně má 80 hodin měsíčně, v Kamenici by to měla být polovina.

Jedním z úkolů městského architekta je příprava architektonických soutěží. Jednu takovou by Kamenice přitom už vyhlásila, a to na podobu opravy místního kina. Soutěž pro město pořádá architekt Tomáš Veselý, který má zkušenosti z podobných tendrů například na Letišti Václava Havla nebo při hledání nové podoby sídla Lesů České republiky.

Odborná mezinárodní komise má za sebou už první zasedání, které se uskutečnilo minulý týden. Obyvatelé České Kamenice si také mohli prohlédnout samotné kino, které je téměř patnáct let zavřené, a vznést připomínky k jeho budoucí podobě. V Děčíně takto nedávno vybrali návrh nového přemostění Labe pro pěší a cyklisty.