Hanebně nízkou odměnu dostávají volební komisaři nejen podle autorů petice za její zvýšení, ale také podle města Česká Kamenice. To se rozhodlo na jejich finanční ohodnocení přidat ze svého rozpočtu.

Za dva dny práce v druhém kole volby prezidenta měli původně dostat okrskoví komisaři pouhé dvě stovky. Teď dostanou víc. Každý ze zapisovatelů a předsedů jedné z pěti komisí se po rozhodnutí radnice může těšit na dalších 1600 korun, řadoví členové si pak přilepší dokonce o 2100 korun.

Rozdílné částky město vyplatí proto, že předsedům a zapisovatelům o 500 korun přidalo už před prvním kolem prezidentské volby ministerstvo vnitra. Příspěvek komisařům městskou kasu celkem vyjde na necelých 50 tisíc korun.

„Podle našeho názoru je jejich ohodnocení nedostatečné. Proto jsme nejprve v radě a následně i v zastupitelstvu schválili doplacení odměn z našeho rozpočtu,“ uvedla českokamenická starostka Hana Štejnarová.

RUKU ZVEDLI VŠICHNI

A stejně jako v radě města i při jednání zastupitelů našel návrh nejužšího vedení České Kamenice stoprocentní podporu. „Když jsem si to počítal, vycházelo to na přibližně 40 korun na hodinu. To je krajně nedůstojné pro lidi, kteří vykonávají tak důležitou práci pro stát,“ podpořil doplacení odměn pro komisaře i opoziční zastupitel Jan Papajanovský.

Česká Kamenice tak reagovala na petici požadující zvýšení odměn pro komisaře. Ty se totiž pro řadové komisaře zvyšovaly naposledy před volbami v roce 2008. Především ve velkých městech s nízkou nezaměstnaností to vede k problémům při shánění dostatečného počtu lidí ochotných pracovat ve volebních komisích.

Ti totiž v první kole voleb za 14 hodin hlasování a následného sčítání hlasů dostávají od státu 1300 korun hrubého. Při druhém kole se jim odměna za dalších 14 hodin hlasování a následné sčítání zvedá o pouhé dvě stovky na celkem 1500 korun.

Kamenice chce doplacením odměn předcházet možným problémům v budoucnu. „Na podzim máme komunální volby a u těch budeme znovu potřebovat, aby lidé pracovali ve volebních komisích. A ti lidé si ty peníze zaslouží,“ řekla s výhledem do blízké budoucnosti Hana Štejnarová.

Jiná města na Děčínsku zatím o podobném kroku neuvažují. „Odměny komisařů jsou opravdu nízké a v budoucnu to může přinést problémy při shánění komisařů. Ale obce nemohou donekonečna řešit problémy za stát a platit to ze svých rozpočtů,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

V tomto městě prozatím problémy při obsazování okrskových komisí neměli. „U nás chodí do okrsků stálí komisaři. Ale jednou by se mohlo stát, že je nebude mít kdo nahradit, pokud stát odpovídajícím způsobem nezaplatí jejich práci,“ dodal Kolář.