Až půl milionu korun mohou ušetřit na nákupu pozemku lidé, kteří se rozhodnou postavit si dům v České Kamenici. Tamní radnice se rozhodla prodat dva pozemky za jednu korunu. Kupující ale musí splnit dané podmínky.

Nejméně dva nové domy by mohly vyrůst v ulici Dukelských hrdinů, a to na tisícimetrových pozemcích, které město nabízí velmi výhodně. „Kamenice se v posledních letech relativně rychle vylidňuje a my ten úbytek chceme zastavit,“ vysvětlil českokamenický starosta Jan Papajanovský, proč se město rozhodlo dát stavebníkům k dispozici pozemky za výhodnou cenu.

„Každý pozemek vyjde na jednu korunu, pokud na něm do určité doby vyroste rodinný dům, stavebník se do něj nastěhuje a přihlásí se v Kamenici k trvalému pobytu,“ přiblížil podmínky výhodné koupě Papajanovský. Běžně přitom město prodává metr čtvereční stavebního pozemku za 400 korun bez DPH.

OŽIVÍ MĚSTO

Pro město má každý nový obyvatel značnou cenu. Například z rozpočtového určení daní získá s každým takovým člověkem 15 tisíc korun ročně. Dalším přínosem jsou pak peníze, které utratí u místních drobných obchodníků, jichž je v České Kamenici, i vzhledem k poměrně velké vzdálenosti od Děčína, stále dost.

„Především to ale přispěje k oživení našeho města. S každým jedním takovým stavitelem totiž zpravidla přijde celá rodina,“ dodal starosta Papajanovský s tím, že pokud se podobný způsob prodeje městských pozemků osvědčí, bude v něm Česká Kamenice pokračovat i v dalších případech.

K experimentu s výhodným prodejem stavebních parcel se Česká Kamenice inspirovala v nedaleké Krásné Lípě, kde už několik let rozdávají městské pozemky dokonce úplně zadarmo. Kupující na nich ale musí do určitého termínu postavit nové rodinné domy a ty si pak nechat řádně zkolaudovat.

V Krásné Lípě tímto způsobem za poslední roky prodali přibližně tři desítky pozemků. Nové domy už na nich stojí, případně je prodej nebo stavba rozběhnutá.

„My s tím máme výborné zkušenosti, ten projekt pořád ještě běží,“ připomněl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Přestože v Lípě prodali už poměrně velké množství stavebních pozemků, zájem stavebníků neutichá a stále si chodí vybírat nové parcely. „Částečně jsou to lidé, kteří jdou z bytů do domů, částečně jsou to mladí, kteří se osamostatňují a kteří by jinak možná z města odešli, a částečně jsou to nově příchozí do města,“ zmínil Kolář s tím, že přespolní stavitelé tvoří přibližně třetinu.

Krásnolipskou radnici tak například oslovil jeden zájemce, který je sice původem z České Kamenice, ale dlouhodobě žije v Liberci. S rodinou se ale chtějí přestěhovat do klidnějšího města a zpět do Kamenice se jim nechce. Jako své budoucí bydliště si tak vybrali právě Krásnou Lípu.

Ta nabízí bezplatné pozemky na svém webu, kde si mohou zájemci vybrat ten, který jim bude nejvíce vyhovovat. V nabídce jsou pozemky o rozloze přibližně 1200 metrů čtverečních.

Následně je potřeba vše projednat s úředníky městského úřadu, prodej pak schvaluje zastupitelstvo. Po schválení prodeje sice zájemce zaplatí běžnou kupní cenu, tu mu ale město po splnění všech podmínek celou vrátí.