Dlouhé desítky let mohli obyvatelé Varnsdorfu okolo jedné z největších dominant města jen chodit. Červený kostel byl zavřený a od 60. let minulého století pomalu chátral. Až v posledních letech se do něj dostali první lidé, začala totiž jeho postupná záchrana. Letos poprvé se bude moci konečně otevřít během Noci kostelů i veřejnosti.

Štíhlou věž kostela s typickou zdí z červených cihel není možné přehlédnout z téměř celého města. Pro většinu obyvatel Varnsdorfu byl ale velmi tajemnou stavbou, do které se nesmělo.

„Kostel byl zavřený, už když jsem byl malý. Když jsme si jej jako kluci chtěli prohlédnout, museli jsme oknem,“ zavzpomínal na své dětství varnsdorfský starosta Stanislav Horáček.

Příští návštěvníci zajímavé stavby se do jeho interiéru už nebudou muset protahovat jako rošťáci. Po celý páteční večer bude totiž otevřen během Noci kostelů veřejnosti. „Návštěvníci budou moci nahlédnout do částečně zrekonstruované hlavní lodi kostela, seznámit se s průběhem oprav, prohlédnout si dobové záběry z období stavby a následného provozu kostela,“ přiblížil program pátečního večera mluvčí radnice Tomáš Secký.

Program zahájí v 17 hodin vystoupení dětského sboru ze Základní školy Karlova. Vždy v celou hodinu, tedy v 18, 19 a 20 hodin, proběhne komentovaná prohlídka s krátkou videoprojekcí a hudebním vstupem sboru Apoštolské církve. Na závěr celé akce vystoupí při svíčkách žákyně Základní umělecké školy Varnsdorf pod vedením Kateřiny Müllerové. Poté se vchod kostela opět uzavře a stavba bude vrácena řemeslníkům k dalším opravám, které kostel v letošním roce čekají.

Kostel s vytápěním

„Dělají se ochozy a budeme pokračovat s podlahami. Přemýšlíme také nad způsobem vytápění, protože kostel chceme využívat celoročně. Sháníme nyní odborníky, kteří něco podobného už dělali,“ popsal starosta Horáček s tím, že pro letošní rok počítal městský rozpočet na opravy kostela se třemi miliony. Bude to ale zřejmě více, protože oproti plánu bylo nutné rychle řešit havarijní stav říms. To vyšlo Varnsdorf na přibližně půl milionu korun.

Kostel také získal nová vitrážová okna, jsou vyspravené klenby, ve kterých byly díry, stále se pracuje na římsách. Dohromady šlo do oprav přibližně deset milionů korun. Další desítky milionů ale budou ještě potřeba. Doposud se dařilo Varnsdorfu přibližně dvě třetiny investovaných peněz získat jako dotaci na obnovu kulturních památek. Tou je Červený kostel od roku 1958. V budoucnu by ho město rádo využilo třeba jako obřadní síň nebo jako prostor pro konání koncertů či výstav.

O vlastnictví kostela se dlouhé roky přetahovalo město se státem, až musel rozhodnout soud. Prvotní impulsy k záchraně kostela dalo před lety občanské sdružení Červený kostel, ve kterém se angažoval současný náměstek hejtmana Petr Šmíd.