Ještě před několika lety byl Červený kostel chátrající ostudou Varnsdorfu, kterému kostel patří. Město ale začalo do jeho postupné záchrany investovat miliony. S podporou rekonstrukce plánuje pokračovat také letos.
Restaurátoři měli ve varnsdorfské dominantě, které ještě před časem hrozila zkáza, napilno už v prvních měsících roku. Do konce března zvládli opravit vnitřní ochozy lodě kostela, dřevěné vnitřní okenice zvonice a dveře a okna balkonu. „V současné době probíhají restaurátorské práce na čtyřech vstupních dveřích kostela, na které jsme z ministerstva kultury získali dotaci 70 tisíc korun,“ uvedl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.
Dalších 200 tisíc korun získal Varnsdorf od Ústeckého kraje na opravu bočních věžiček, které jsou v havarijním stavu. Dosavadní letošní opravy vyšly na přibližně půl milionu korun. Dohromady chce letos poslat město na obnovu jedné ze svých dominant téměř 1,7 milionu. Společně s dotacemi pak může být částka výrazně vyšší, až dvojnásobná. Na konci tohoto roku se budou dosavadní náklady na opravu pohybovat okolo deseti milionů korun.
Nejnáročnější letošní akci na Červeném kostele město spustili teprve nedávno. „Právě běží výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu řízení a realizaci stavby nového sociálního zařízení kostela v prostorách bývalé sakristie,“ přiblížil starosta Varnsdorfu Roland Solloch. Součástí projektu bude také nové osvětlení a kanalizační, vodovodní a elektrická přípojka kostela.
Během několikaleté rekonstrukce Červený kostel dostal nová vitrážová okna, opravené jsou ostění, klenby nebo štuky. Problém bude s opravou interiéru kostela. Přestože je to poměrně mladá sakrální stavba, nemá město k dispozici žádné fotografie vnitřku. Navíc se zachovala jen část fresky nad oltářem, který zmizel v nenávratnu.
Kostel chátral od 60. let minulého století
Kostel si nechala v letech 1904 až 1905 postavit německá evangelická církev. Po válce pak památkově chráněná stavba z glazurovaných cihel sloužila husitské církvi, která ji v 60. letech opustila, kostel pak začal chátrat. Pro jeho záchranu vzniklo občanské sdružení Červený kostel. Po mnoha letech soudních tahanic, kdy se o vlastnictví přelo město se státem, jej získal v roce 2015 do svého majetku Varnsdorf. Právě dlouhodobý nezájem spojený s nejasným vlastnictvím měly za následek velmi špatný stav, ve kterém jej město převzalo do svého majetku.
Jak radnice postoupila s opravou kostela a na čem restaurátoři nyní pracují, si bude moci veřejnost prohlédnout při Noci kostelů v pátek 12. června, kdy bude přístupný od 17 hodin. Kromě prohlídky kostela se jeho návštěvníci mohou těšit také na hudební nebo divadelní vystoupení. O ta se postarají Kvíltet a Jan Kunze nebo divadelní soubor Toy Machine.
Ve stejný den se ve Varnsdorfu otevře také kostel na náměstí nebo starokatolický kostel, kde bude možné od 19.10 hodin vidět divadelní hru na motivy událostí z poválečných časů Půlnoc v pohraničí.