Starostové z Ústeckého kraje, kteří byli před několika dny obviněni protikorupční policií z neoprávněného čerpání dotací na povodně, budou vyšetřováni na svobodě. Do vazby nepůjdou.

„Do vazby nikdo z nich nepůjde, protože případy jsou už několik let staré," uvedl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Varnsdorf?

Jednou z obcí, která je na seznamu podezřelých příjemců dotací, je i Varnsdorf. Ten totiž opravil několik vodních nádrží ve městě, jejichž rekonstrukce měla být podle informací Děčínského deníku financována právě z dotací určených na odstraňování následků živelných katastrof.

ČTĚTE: Starostové v problémech. 
Kvůli čerpání dotací na povodně…ZDE…

Jeho současný místostarosta ale na otázku Děčínského deníku, zda se obvinění týká i někoho z vedení Varns-dorfu, odmítl jasně odpovědět.

„Nějaká kontrola ohledně dotací tu byla. Ale nevím, proč bych vám měl říkat, jestli se obvinění týká také něhoho od nás. Pokud to policie tají, tak si počkejme na jména jednotlivých obcí, až je odtajní," řekl Josef Poláček, který byl v době, kdy mělo podle policie k podvodům docházet, varnsdorfským starostou.

Kdo byl spojka?

Obce na Litoměřicku, Děčínsku, Teplicku či na Ústecku několik let navštěvoval stavební inženýr Vlastimil Houska. Se starosty byl zadobře, vzájemně se znali. Mnohým pomáhal se získáváním dotací. Jako živnostník měl tzv. inženýrskou stavební agenturu (ISA). Nyní je mezi obviněnými a figuruje jako „spojka" mezi starosty napříč krajem u údajně  obřího dotačního podvodu, který vyšetřuje protikorupční policie.
Deník zrekonstruoval na základě zápisů ze zastupitelstev obcí a výpovědí některých oslovených starostů „ukázkový příklad", o co v této kauze vlastně jde.

Houska v létě 2009 objížděl obce a starostům nabízel pomoc. „S odkazem na déšť, který skutečně byl, nabídl, že sežene peníze na stavební práce v obci, a jestli nemáme zájem. Odkázal na možnost čerpání dotace," uvedl zdroj, jehož identitu redakce zná.

„Celý schvalovací proces prošel zastupitelstvem obce. Houska pro nás vypracoval žádost o dotaci a nakonec udělal i výběrové řízení. Měl na to mandátní smlouvu a zaplatili jsme mu 8 700 korun. Posudky a rozpočet vypracoval Jaroslav Černý (ISPIA). Zaplatili jsme mu 3 000 korun," pokračoval zdroj Deníku.

„Poté jsme poslali žádost na ministerstvo pro místní rozvoj. Přišlo kladné rozhodnutí podepsané Jiřím Vačkářem, vrchním ředitelem sekce. Oznámili nám, že máme přiznanou dotaci, poté byla vystavena limitka. Ministerstvo vše proplatilo, udělalo se vyúčtování," uvedl zdroj. Dále posudky pro obce měly být dělány „jak přes kopírák", vždy s odkazem na déšť 4. a 5. července 2009.

Podle policie způsobili starostové Ministerstvu pro místní rozvoj  škodu asi 
125 milionů korun z celkových přibližně 250, které obce získaly.