Zikmunda z Vartenberka neboli Černého rytíře budou moci spatřit nejen návštěvníci děčínského zámku, ale i lidé žijící v podzámčí. Rytíř se totiž rozhodl, že sestoupí do města, kterému kdysi vládl pevnou rukou.

„S příchodem podzimu se prohlídky s tajemnou postavou konají jen o víkendech, a tak má Černý rytíř  čas sestoupit do podhradí a prozkoumat město, které se od jeho dob změnilo k nepoznání," říká Michaela Dopitová ze Zámku Děčín.

Budou nápovědy

Kvůli hledání Černého rytíře ale není třeba bloudit městem a hledat, kde se skrývá. Každý týden totiž bude možné získat nápovědu, kde se tentokrát Černý rytíř nečekaně objeví.

„Nápovědu bude možné nalézt na facebookových stránkých Zámku Děčín. A ti, kterým se Černého rytíře podaří nalézt, se mohou zapojit do soutěže o víkendové prohlídky s tajemnou postavou," dodává Dopitová.

13. komnata

Černý rytíř je součástí projektu Otevřete 13. komnatu, jejíž součástí jsou hrady a zámky po celé republice.
„Zikmund je postavou poměrně temnou. Je o něm známo, že se neštítil jakéhokoli úskoku, lsti a podvodu, aby rozšířil své panství. Často přepadal své sousedy a loupil také za hranicemi, v Sasku a Horní Lužici. Nakonec ovšem dopadl špatně. Na základě pomluvy, že chystá spiknutí proti králi, byl zatčen a umořen hlady," říká o Černém rytíři ředitelka Zámku Děčín Iveta Krupičková.