Stejně jako ČEZ tak i společnost Centropol Energy, která sama sebe prezentuje jako nejlevnějšího dodavatele elektřiny na trhu, zvyšuje ceny. Centropol se zaměřuje na segment maloodběratelů z řad podnikatelů, nevyhýbá se ale ani domácnostem a jiným zákazníkům.

Dodává například řetězci drogerií Teta, Službám města Cvikov. Konkrétně na Děčínsku je jeho velkým odběratelem město Varnsdorf. Elektřinu od Centropolu odebírají všechna jeho sportoviště, bytové domy, používají ji k veřejnému osvětlení a dalším účelům.

„Uzavřeli jsme s Centropolem smlouvu v tomto roce. Přešli jsme k němu od společnosti ČEZ, protože městu nabídl cenu o třicet procent nižší. To byl podstatný rozdíl. Teď nám však zvýšil zálohy více než o deset procent. To je navýšení plateb o stovky tisíc. Nelíbí se nám to, ale jestli je Centropol stále nejlevnější, to teprve zjistíme. Na bilancování je příliš brzy, neboť ještě neproběhlo konečné vyúčtování a od změny dodavatele uplynula příliš krátká doba,“ řekl Radek Kříž z organizačního odboru městského úřadu Varnsdorf.

To, že město přešlo ke konkurenční společnosti má pro něj, kromě dosavadní výhody nižší ceny, kupodivu i negativní důsledky. Varnsdorf přestal být zákazníkem ČEZ a ten mu teď přestal poskytovat „nadstandardní“ služby.

„To znamená, že kdykoliv se na ČEZ obrátíme, využije své zákonné třicetidenní lhůty k vyřízení naší žádosti. Dřív to byly dny,“ dodal Kříž .

Neměl je kupodivu ani Petr Šimek, energetik Městského úřadu ve Varnsdorfu.

„Zda došlo nebo dojde ke zdražení silové energie, kterou nám dodává Centropol, nevíme. K našemu odboru se takové informace nedostaly,“ řekl Šimek.

Samotný Centropol se však se zdražováním elektřiny, kterou nabízí svým zákazníkům, konkrétně tedy i městu Varnsdorf, nijak netají. Své ceny uvádí v ceníku.

„Elektřina je dnes produkt jako každý jiný a řídí se trhem, tedy cenou nabídky a poptávky. Zvýšili jsme městu Varnsdorf od roku 2009 cenu, ale stále je nejnižší na trhu. Neznám konkurenční společnost, která by nabízela levnější sazby za elektřinu,“ řekl obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa. Dodal, že každý solidní dodavatel se snaží pro svoje zákazníky zajistit elektřinu za co nejnižší cenu. Centropolu se podle něj podařilo dosáhnout zajímavého cenového průměru. Prý nejnižšího v ČR, a proto zvýšili cenu za elektřinu nejméně.

Zvýšení ceny v jednotkách procent považuje za úspěch a dobrou zprávu pro zákazníky.

Může se dokonce stát, že cena elektřiny bude v dalších letech stagnovat nebo dokonce půjde mírně dolů.

To, že zástupci města informace o zdražení nemají, ani je nezjišťují, považuje za jakýsi projev jejich důvěry, který vznikl vstřícným jednáním Centropolu vůči městu. „Město se několikrát opozdilo s platbami. Po tu dobu jsme ho drželi nad vodou. Ty informace jsou samozřejmě volně dostupné. Město na ně vždy může přistoupit nebo je odmítnout a najít si jiného dodavatele,“ dodal Pokrupa.

JAN TROJAN