Cena města se letos udělovala již poosmé v řadě. Osobně ji předávala primátorka Děčína Marie Blažková.

KANOISTÉ
Manželé Charvátovi se dlouhodobě věnují kanoistice. Pavel Charvát jako trenér a Hana Charvátová jako rozhodčí. Předseda děčínského kanoistického svazu je nejenom klubovým trenérem, ale také trenérem juniorské reprezentace. Je organizátorem národních i mezinárodních závodů v Račicích. V minulosti již získal Cenu hejtmana Ústeckého kraje.

Hana Charvátová dlouhodobě působí jako rozhodčí v těch nejvyšších soutěžích. Jedinou českou rozhodčí byla na olympiádě v Londýně, která byla po Pekingu její druhou olympiádou. Mezi 25 rozhodčích byla mezinárodní kanoistickou federací vybrána i na poslední olympijské hry v Riu.

MUZIKANT
Pavel Jirásek je muzikantem srdcem i duší. Je manažerem Děčínského symfonického orchestru a léta předával své muzikantské zkušenosti dětem jako učitel Základní umělecké školy v Děčíně. Byl a stále je členem mnoha hudebních uskupeních. Pravidelně se s ním můžete potkat na oblíbené České mši vánoční v kostele Povýšení sv. Kříže, která se letos koná 26. prosince.

Tradice udělování Ceny města významným osobnostem vznikla s ideou ukázat a vyzdvihnout zajímavé a společnosti prospěšné osobnosti.

„Myslím, že tuto myšlenku se daří naplňovat velmi dobře. V dnešní době je nutné, abychom ukazovali příklady lidí, kteří svůj čas věnují například předávání zkušeností jiným, výchově mládeže nebo dobré reprezentaci města," řekla Marie Blažková.

BĚLINA JI VRÁTIL
Letos ale Cenu města doprovázela kontroverze. Na městském zastupitelstvu ji totiž přímo primátorce vrátil horolezec Karel Bělina poté, co se několik měsíců vlekl jeho spor s městem kvůli via ferratě. Bělina pro město stezku na Pastýřskou stěnu vybudoval, pak se ale s městem nemohl shodnout na další spolupráci. Odmítal poslouchat úředníky, kteří podle něj jeho práci nerozumí. Situace vygradovala tak, že město Bělinovi zakázalo, aby na ferratě prováděl jakékoliv úpravy. Bělina na oplátku několikrát označil úředníky magistrátu za hlupáky.

Kdo získal Cenu města v minulosti?Seznam lidí, kteří již byli oceněni, je plný opravdu výjimečných jmen. Jako první si cenu odnesli bývalý ředitel městského divadla Rudolf Felzmann a dlouholetý sbormistr Děčínského symfonického orchestru a pěveckého sboru gymnázia Josef Waldmann. V dalším roce je následoval MUDr. Hugo Engelhart, lékař a velký bojovník za svobodu pyšnící se nejen cenou města, ale je také držitelem ocenění Rytíř českého lékařského stavu. V roce 2011 vedení města cenu předávalo sportovci a předsedovi židovské obce Vladimíru Poskočilovi a skautskému historikovi a publicistovi Karlu Lešanovskému. V roce 2012 si cenu převzal řezbář Vladimír Cejnar a sportovec Julius Časný, malíř Břetislav Kment a basketbalista Slavomír Bednář byli osobnostmi roku 2013. V roce 2014 předala primátorka Marie Blažková cenu lékařce Mahuleně Čejkové a horolezci Karlu Bělinovi. V loňském roce ji získala historička a spisovatelka Natálie Belisová a klavírista Vojtěch Haňka.