Pravidelní řidiči sledují měnící se ceny pohonných hmot a vzájemně se informují o cenách. Při plné nádrži může rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou být i několik stokorun. Po dlouhé době se v posledních dnech dostal benzín pod 40 korun.

O víkendu nabízela třeba liberecká pumpa Petronal v ulici dr. Milady Horáková litr benzínu za 39,90 korun, zatímco na čerpací stanici Benzina mohli řidiči litr pořídit za 41,50 korun. Naftu nejlevněji koupíte v Liberci za 41,90 korun hned na několika místech. Nejen u pumpy Petronal, ale i pumpy Cobalt v Doubské ulici či Prim v Londýnské.

Ceny pohonných hmot klesají a přibližují se ke 40 korunám za litr. Jsou však již čerpací stanice, kde se prodává palivo i pod zmíněnou hranicí
Ceny benzinu míří dolů. Marže asi zůstanou pod drobnohledem ministerstva déle

Podle srovnávacího serveru mbenzin.cz vyjde tankování v Litoměřicích mnohem nevýhodněji. Nejlevnější benzín nabízí Eurooil v Žernosecké ulici, ale tam v neděli cena pod 40 korun neklesla, nejdražší ceny má v Litoměřicích na svých stojanech Benzina v ceně 44,50 korun za litr.

Velké rozdíly mohli řidiči zaznamenat také v Ústí nad Labem. Benzín u čerpací stanice Prim v ústecké Žižkově ulici stál v neděli jen 37,90 korun za litr. Jen o pár kilometrů dál měla benzínová pumpa MOL v Děčínské ulici za stejný produkt uvedenou cenu 42,90. Pětikorunový rozdíl ukazuje na různý přístup jednotlivých prodejců.

Jak se tvoří cena?

Zjednodušeně se dá říct, že cena benzínu vzniká v závislosti na výstupních cenách rafinérií. K tomu se připočítá marže distributorů a prodejců pohonných hmot.

„Je zajímavé, že když stoupne cena ropy na světových trzích, tak okamžitě naskočí i na cenovkách u benzínových pump. Ale když cena ropy klesne, tak benzínu dlouho trvá, než se jeho cena sníží. Nemyslím si, že by cena benzínu šla stejně prudce dolů, jako když se zdražoval. Pro mě je to důkazem, že pumpaři situace využívají k udržená vysokých marží,“ říká spolumajitel lešenářské firmy Karel Čtrnáctý z Ústí nad Labem, u kterého ceny pohonných hmot mají přímý vliv na cenu jím poskytovaných služeb.

Ceny pohonných hmot překročily dosavadní historická maxima. Litr motorové nafty se podle dat společnosti CCS prodává průměrně za zhruba 46 korun, benzin o dvě koruny levněji.
PŘEHLEDNĚ: Jak ušetřit za benzin a naftu? Dodržet desatero pro úspornou jízdu

Lešení vozí po stavbách jak v Ústeckém, tak Středočeském kraji. Právě vysoké marže a stížnosti řidičů stály za zvýšeným zájmem Ministerstva financí. Jakmile začalo ministerstvo kontrolovat výši marží, zaznamenali řidiči pokles ceny pohonných hmot.

V současné době je život bez ropy a jejich derivátů nepředstavitelný. „První barely ropy byly vytěženy 27. srpna 1859 z hloubky 21 metrů. Tímto dnem začínal ropný věk. Barel se prodával za 75 tehdejších amerických centů,“ lze se dočíst v knize Nejistý plamen. V březnu 2022 se cena za barel ropy typu Brent vyšplhala na 130 dolarů za barel, což při tehdejším kurzu 23 korun za dolar činilo 2 990 korun. Důvodem byla ruská agrese vůči Ukrajině. Aktuální kurs ceny Brent ropy z pátku 12. srpna byl 98 dolarů za barel.