„Nechtěli jsme o něj přijít, a tak jsme ihned spustili záchrannou akci. Obvolali jsme několik rádií s výzvou pro posluchače o pomoc při hledání, upozornili strážníky městské policie, zaměstnance útulku. Zanedlouho potom jsme přijali první telefonát, který hlásil, že čáp sedí na oblouku Tyršova mostu. Ošetřovatelé vybaveni náčiním pro odchyt se tedy vydali za ním,“ popsala začátek úterních událostí pracovnice zoo Dagmar Kedlesová.

Protože odchyt v takových podmínkách není možný, bylo nutné počkat, až čáp sletí k zemi. Po několika hodinách se ale vznesl a jen přeletěl na komín činžovního domu nedaleko mostu. „Zavolali jsme na pomoc hasiče s plošinou. Vystoupali jsme na střechu, byli jsme od něj pár metrů, ale zase uletěl. Tma pak nedovolila v hledání čápa pokračovat. Nezbylo nic jiného než počkat do druhého dne,“ uvedl chovatel Jiří Doubek.

Ve středu byl čáp viděn pod Novým mostem u firmy Ford Homolka, jen ale co na místo dojeli chovatelé, opeřenec „vzal opět čápa“. Přeletěl přes Labe, kde se pracovníkům zoo opět ztratil. „Ve čtvrtek se zabydlel na střeše budovy České spořitelny, párkrát se během dne vznesl nad budovou ČVUT, zaletěl k zámeckému rybníčku a zase zpátky na spořitelnu. Volalo nám mnoho lidí, že ho vidí, ale ze střechy je odchyt nemožný, museli jsme počkat, až sletí jinam,“ doplnil druhý chovatel Jiří Chadima.V pátek se po domluvě s veterinářem naplánovala akce, při níž by se čáp nakrmil potravou s přípravkem na zklidnění, ale než se stihla uskutečnit, zoo přijala telefonát z děčínské okresní hygienické stanice, že čáp se jim prochází po dvoře. „Paní volala, že stojí ve vratech a hlídá, aby neuletěl. Dojeli jsme na místo a pak už šlo všechno velmi rychle. Hodili jsme mu kuřátko, byl hladový, hned ho slupnul. Dalším jsme ho chtěli nalákat do kouta, ale bál se. Už to začalo vypadat, že chce opět vzlétnout, v poslední chvíli jsme ho zachytili pomocí kesrů a našich bund,“ popsal Doubek.

Nyní už si samec čápa opět užívá tepla zimoviště, kde na něj netrpělivě po celé čtyři dny čekala jeho partnerka. Má za sebou krmení a čeká ho zasloužený odpočinek.

„Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kteří nám s hledáním našeho útěkáře pomohli, všechny informace pro nás byly velmi důležité. Měli jsme velké štěstí, že se držel ve městě, pokud by uletěl mimo něj, hledání by bylo mnohem složitější,“ ukončila Kedlesová.