Pánek skončil v čele Hřenska k poslednímu dni loňského roku. „Nebylo to samozřejmě nijak unáhlené rozhodnutí, ovlivnily jej události následující po požáru. Blíže bych to nechtěl v současné době komentovat,“ řekl Deníku Zdeněk Pánek a zdůraznil, že se rozhodl skončit v čele Hřenska o vlastní vůli a nebyl k tomuto kroku nikým nucen. Poprvé se stal starostou v roce 2002, kdy nejen Hřensko zasáhly velké povodně na Labi, v následujících letech byl také místostarostou. Posledního dvě a půl volebního období pak byl opět starostou.

Hřenské zastupitelstvoHřenské zastupitelstvoZdroj: Deník/Alexandr VanžuraPodle informací Deníku měli Pánka k rezignaci vést rozdílné názory na překonání pro obec ekonomicky náročných časů. Na prosincovém jednání zastupitelé neschválili rozpočet a v současné době je tak Hřensko v rozpočtovém provizoriu, rozpočet by měli projednat na příštím zastupitelstvu. Je ale zřejmé, že oproti tučným létům bude výrazně osekaný, na přibližně jednu třetinu. „Peníze, které jsem vydělali v soutěsce, jsme investovali zpátky do obce. Máme obecní policii, kterou suplujeme stát. Hodně nás stojí i hasiči, kteří mají každoročně spoustu zásahů a jsou špičkoví,“ popsal nepříjemnou situaci místostarosta Hřenska Robert Mareš, který po rezignaci Pánka stojí v čele obce.

Nového starostu by měli zastupitelé zvolit na začátku února, Pánek Deníku řekl, že s dalšími zastupiteli na jeho výběru a volbě bude spolupracovat. Situaci usnadňuje i to, že ve hřenském zastupitelstvu je jen jeden subjekt. „Příští týden bychom se měli sejít a poprvé se o nastalé situaci budeme bavit,“ řekl zastupitel Roman Pluháček.

Údajný žhář u soudu, 28. listopadu 2023.
Soud vrátil žalobci případ požáru v Českém Švýcarsku, chce upřesnit škodu

Hřensko v posledních dvou letech nezažívá snadné časy, především ekonomicky. Po předloňském požáru jsou uzavřené soutěsky na řece Kamenici, kde obec provozovala turisty oblíbené lodičky. To představovalo zcela dominantní část obecního příjmu. Hřensko si tak oproti jiným obcím stejné velikosti mohlo dovolit nezvyklý luxus. Má vlastní obecní policii, převzalo od církve kostel a opravilo jej, provozuje vlastní infocentrum. Během turistické sezóny zaměstnávalo desítky lidí, především převozníků v soutěskách.

Aby Hřensko zlepšilo svou finanční situaci, zavedlo některé poplatky, které se v jiných obcích běžně platí. Například od letošního roku musí Hřenští platit za svoz odpadu, který je vyjde na 800 korun ročně s tím, že děti a senioři mají úlevy. Další peníze do obecní pokladny by pak měl přinést ubytovací poplatek, který budou ve výši dvaceti korun platit od druhé noci ve Hřensku turisté. Tento poplatek obec zrušila před jedenácti lety po velkých povodních na Labi jako úlevu místním hoteliérům a majitelům penzionů.

Mohlo by vás zajímat: Bylo to několik nocí s hadicí v ruce, ale výsledek super. Dolní Poustevna bruslí

Zdroj: Deník, se svolením MÚ Dolní Poustevna