Bývalý starosta Rumburka Jaroslav Trégr by měl stanout před děčínským okresním soudem. Státní zástupce na něj před Vánoci podal obžalobu. Trégr se měl dopustit podle vyšetřovatelů policie a státního zástupce podvodu v souvislosti s čerpáním dotací na mládežnický fotbal v Rumburku.
Informaci o podání obžaloby potvrdil Deníku okresní státní zástupce.
„Obžalobu jsme podali v polovině prosince. Kdy bude první stání zatím není jasné, je možné, že to nebude ani v prvním pololetí příštího roku," uvedl Petr Minich.
Děčínský okresní soud se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem soudců a naopak velmi vysokou kriminalitou, především tou drobnou majetkovou.
Sám Jaroslav Trégr o podání žaloby podle svých slov nic neví.
„Od března se mnou o tom nikdo nemluvil, takže o tom nevím. Budu se na to muset zeptat svého právního zástupce," tvrdí bývalý starosta Rumburka.
Podle Trégrova nástupce v křesle starosty jej ke skutkům, kvůli kterým je nyní žalován, nevedla zištnost.
„Nedomnívám se, že by se pan Trégr chtěl obohatit na úkor města nebo fotbalového klubu. Můj názor je, že mohlo dojít k nějaké chybě při účtování dotace," říká Jaroslav Sykáček s tím, že samotné uzavření celého případu je nyní právě na soudech.
Problémy Jaroslava Trégra s policií začali předloni na podzim. Loni v létě jej pak vyšetřovatelé obvinili na základě trestního oznámení ze zneužívání dotací na mládežnický fotbal. Věc se přitom týkala dotací z roku 2009 nebo 2010, tedy z doby, kdy ještě nebyl starostou města, ale pouze funkcionářem rumburského fotbalového klubu.
„Část těchto peněz použil v rozporu se Zásadami pro poskytování účelových dotací na jiný účel, než účel uvedený v předmětných smlouvách," uvedla loni v létě policejní mluvčí Petra Trypesová.
Jaroslav Trégr si tehdy podal proti zahájení stíhání stížnost, to mu ale nepomohlo.
Trestní oznámení bylo podpořeno několika dokumenty, především cestovními doklady.
Tady je jeden konkrétní případ uvedený v trestním oznámení: V projektu pro rok 2010 s názvem „Činnost mužstva starší přípravky B (8 až 10 let)" bylo Jaroslavem Trégrem při čerpání dotace uvedeno, že celkové náklady na projekt představovaly částku 59 182 korun.
Z těchto nákladů cestovní výdaje činily 49 232 korun. Navíc si, jak bylo také uvedeno v trestním oznámení, z těchto peněz Jaroslav Trégr sám sobě vyplatil částku 31 041 korun. Ovšem ne za dopravu dětí autobusem na zápasy, turnaje či tréninky, ale v drtivé většině na cesty osobním autem.
Problematické mělo být také proplácení peněz rozhodčím za pískání zápasů na turnajích.
Lidé pracující spolu s Trégrem ve fotbalovém klubu považovali trestní oznámení za nesmyslné.
„Vozili jsme děti na zápasy a turnaje. V roce 2010 jsme je vozili i do Prahy, kde byla jediná možnost přeregistrování," vysvětloval na začátku kauzy desítky cest osobními auty jeden z členů výkonného výboru FK Rumburk, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj není také nic divného na tom, že byly „cesťáky" propláceny najednou až na konci roku – a ne průběžně, tedy každý měsíc.
„Cesťák můžete proplatit ve chvíli, kdy na něj máte peníze. Ti lidé navíc dali k dispozici svoje vlastní auta, jimiž děti vozili. Funguje to tak několik let," tvrdí člen výkonného výboru.
Trestní oznámení prý zbytečně poškozuje nejen rumburský fotbal.
„Když jsme rumburský fotbalový klub přebírali, topil se v dluzích," dodává naštvaně.