Více než šest set tisíc korun, takovou škodu měl způsobit městu Rumburk bývalý ředitel tamního domu kultury Jiří Král. Město proto podalo trestní oznámení a žalobu pro porušení povinností při správě cizího majetku.

Bývalý ředitel si myslí něco jiného. Trestní oznámení podal také, a to na neznámého pachatele z vedení města. Viní ho ze zneužití informací a postavení v obchodním styku. „Chtěl jsem po vedení města, aby sjednalo nápravu v mzdách zaměstnanců kulturního domu. Tabulkové mzdy se musí řídit výměrem vlády. Tam tomu tak nebylo, platy některých zaměstnanců byly přemrštěné,“ vysvětlil bývalý ředitel Král. Dodal, že poté co město nápravu nesjednalo, se rozhodl post ředitele opustit. „Po mém odchodu jsem měl na radnici ještě jednání, kde mi sdělili, že na mě také dojde. Dle mého soudu je to všechno, jen vyřizování účtů,“ přiznal Král.

Dále neznámého pachatele viní ze špatného hospodaření s platy ředitelů jednotlivých organizací. Hlavně pak kulturního domu, knihovny a sportovišť. „Platy mělo hradit město, ale nakonec šly z rozpočtů jednotlivých organizací, a to i případné odstupné,“ pokračoval Král. Dodal, že i přesto se dům kultury za jeho vedení nedostal do ztráty, ze které ho viní. „Dokonce jsem každoročně dostával odměny za dobré a ziskové hospodaření,“ podotkl bývalý ředitel.

Nezvedal telefon

Vyjádření rumburské radnice se Děčínskému deníku nepodařilo získat. Místostarosta Darek Šváb nejprve nezvedal telefon, nereagoval na SMS zprávy a nakonec po rumburské mluvčí Dagmar Žákové vzkázal, že se k případu vyjadřovat nebude. Pro rumburské noviny se Šváb vyjádřil takto: „„Díky včasnému zásahu zřizovatele a vstřícnému přístupu nového ředitele domu kultury se nám podařilo zabránit zápornému hospodářskému výsledku. Hospodaření tohoto zařízení tedy není ztrátové. V souvislosti s tímto případem došlo k personálním změnám i na rumburské radnici. Tato personální opatření se dotkla útvaru, který byl pověřen dozorováním hospodaření domu kultury a který tato pochybení nezachytil včas.“

Podle lidí, kteří jsou s případem obeznámeni, měl bývalý ředitel Král skutečně špatně hospodařit. Přes svou soukromou agenturu údajně sjednával a prodával domu kultury společenské a kulturní akce, a to za velmi přemrštěné částky.

Prvopočátek

„V době kdy jsem působil jako ředitel domu kultury jsem měl pozastavené působení své agentury, tento fakt je dohledatelný a tudíž potvrditelný. Přes mou agentury se nikdy nic nesjednávalo ani neprodávalo,“ ukončil Král.

„Případem se zabývají kriminalisté z Rumburka. Jelikož je všechno v prvopočátku, tak bližší informace k případu sdělovat nebudou,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Potvrdil, že trestní oznámení podalo město Rumburk i bývalý ředitel Král.