Pneumatiky, rozebraná auta, střešní krytina, staré lednice ale i hromady kravského hnoje. To všechno se vrší na rozsáhlé černé skládce v Království u Šluknova. Přitom místo leží jen asi pět kilometrů vzdušnou čarou od hranic Národního parku České Švýcarsko.

„Kromě toho zdemolované budovy navíc ohrožují ty podnikavce, kteří sem odpad vyvážejí i další lidi, kteří by sem náhodou přišli. Jsou tu otevřené jímky, kanály, septiky. Kdyby si tam šly hrát děti a něco se jim stalo, nevím, kdo by si měl sáhnout do svědomí,“ řekla Eva Bořecká ze Šluknova.

Starosta Šluknova Milan Kořínek považuje problematiku skládky na hospodářství v Království velmi složitou.

„Hospodářství není majetkem města a správce konkursní podstaty je i přes orgány soudu nedohledatelný,“ postěžoval si Kořínek. Zdůraznil, že příkaz k zajištění objektů byl vydán už několikrát, vždy se však vrátil s tím, že se adresát na uvedeném místě nevyskytuje.

Město se snažilo přístup na skládku omezit. Položilo na příjezdovou cestu panely. „Panely byly nahrnuty stranou a vesele se tam svážejí odpady dál,“ zlobila se Bořecká. Podle starosty Kořínka muselo město nechat panely z cesty odstranit, protože je to soukromý pozemek.

„Porušovali jsme totiž zákon, protože jsme vlastníkovi znemožnili přístup k objektům. Co kdyby chtěl náhodou zrovna areál vyčistit a zajistit,“ ironicky poznamenal Kořínek. Doplnil, že navíc jeden z objektů Harty neoprávněně užívá občan Království pro své hospodářství, takže cesta byla zase obnovena i kvůli němu.

Městu Šluknov s odstraněním černé skládky nepomůže ani Inspekce životního prostředí. Ta se podle slov vedoucího odpadového hospodářství Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem Jiřího Turka černými skládkami nezabývá. .

„Řešíme jen ty skládky, které mají vlastníka a původce, to tahle nemá,“ tvrdil šéf oddělení odpadového hospodářství ústecké inspekce životního prostředí Jiří Turek.

Naději by ale mohl přinést Šluknovu Fond životního prostředí. Obec sice ze zákona má povinnost černou skládku odstranit, ale s náklady na to jí může stát pomoci.

„O peníze mohou obce a města žádat z programu podpora sanací a rekultivací starých skládek,“ poradil Turek.

Na radu však skepticky pohlíží starosta Kořínek.

„Od fondu jsme chtěli pomoci s likvidací jiné skládky a peněz jsme se nedočkali. Můžeme to zkusit znovu, ale naději na to, že se žádostí uspějeme, si nedělám žádnou,“ poznamenal Kořínek.

Loni Šluknov za likvidaci černých skládek utratil padesát tisíc, na letošek počítá se šedesáti tisíc korunami. Na likvidaci skládky na Hartě by však potřebovala statisíce.

„Přitom městská policie mnohokrát udělila pokuty těm, kteří sem naváží odpady, ale každý ví, že taková černá skládka je neuhlídatelná,“ řekl Kořínek.
To připustila i Eva Bořecká i když tvrdila, že hlídku městské policie tady nikdy nezahlédla.

„Je fakt, že někoho tady přistihnout asi není snadné, zřejmě to sem vozí v noci,“ vysvětlila. Dodala, že odpad sem nevozí lidé na kárkách, ale musí tam zajíždět větší auta z firem a servisů. „Skládka je tak rozsáhlá, že ji ani nejde celou vyfotit, asi jedině z letadla,“ povzdychla si žena.