Textilní továrna v těsném sousedství sídliště byla opuštěná od roku 1997, vystřídalo se zde několik majitelů. Žádný z nich ale do obnovy areálu neinvestoval, a ten tak chátral. Nakonec se jej po letech snah podařilo městu získat do svého vlastnictví. „Nepůjde o klasický skatepark, nebudou zde kovové překážky, ale betonové tvarované plochy, které budou i minimalizovat případný hluk. Celý prostor by měl být pojat velmi moderně. Areál bude začleněn do krajiny a doplněn o další zeleň,“ popisuje místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda budoucí podobu areálu, který by měl nahradit vysloužilý skatepark s plechovými překážkami.

Na projektu nového skateparku pracovala architektonická kancelář, která má za sebou prostory pro ježdění na skateboardech nebo koloběžkách například v Řeporyjích, Čakovicích nebo v Chebu. Podobný park otevřeli před třemi lety u zimního stadionu v Děčíně, kde je stál přibližně 32 milionů korun a místní milovníci o jeho vybudování usilovali deset let.

S proměnou nevábného areálu Varnsdorfu pomůže dotace, kterou má již přislíbenou. „Město obdrželo oznámení o předběžném vyhodnocení žádosti s tím, aby do září letošního roku doplnilo další potřebné dokumenty,“ uvedl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký. Jedním z požadovaných dokumentů je doložení financování, které zastupitelé již schválili. Varnsdorf by na dotaci měl získat 13 milionů, dalších 18 by pak měl přidat z vlastní pokladny. Na kolik demolice a stavba skateparku skutečně vyjde, bude jasné až po výběrových řízeních, ve kterých se cena může velmi výrazně snížit. Například když Varnsdorf zboural bývalou ubytovnu u kina Panorama, počítal odhad s patnácti miliony. Vysoutěžená cena ale pak byla přibližně třetinová.

Policisté a strážci národního parku vyrazili na společnou preventivní akci.
Vrtulník, koně a dron. Policie se strážci parku hledala kuřáky a hořící ohniště

Varnsdorf plánuje propojit nový skatepark s náplavkou, která by měla vzniknout na březích Mandavy, která je v těchto místech nejklidnější. Na vybudování náplavky se radnice domluvila s Povodím Ohře, které je správcem toku. Kvůli případným povodním bude vše v betonu, stejně tak mobiliář bude napevno přikotven k zemi, aby jej nemohla odnést nebo poškodit velká voda. Zamýšlená zóna bude navazovat na cyklostezku v Barvířské ulici, v sousedství je sportovní areál u plavecké haly, nedaleko jsou škola a školka.

Ve Varnsdorfu zbourání továrny na Západní ulici nebude první demolicí ruiny, do které se město pustí. Kromě zboření bývalé ubytovny u kina Panorama nechala radnice před lety zbourat také bývalou ubytovnu v Lounské ulici, na jejímž místě vyrostl park. Právě volnočasové využití uvolněných prostor bývá zpravidla podmínkou pro přidělení dotací na likvidaci brownfieldů.