Pokud chcete koupit byt doslova za „hubičku," odstěhujte se někam na Šluknovsko. Byty ve Šluknově, Rumburku či Varnsdorfu totiž v současné době pořídíte extrémně levně; snad jenom byty v Krupce u Teplic jsou ještě o něco levnější. I tak je ale zájem lidí o jejich koupi téměř nulový.

A podobné je to s byty ve Šluknovském výběžku. Důvod? Sociální nepokoje, nezaměstnanost a kriminalita. Realitní kanceláře proto ve svých nabídkách ani moc bytů z této oblasti nemají.

„Nemáme ve výběžku nic, když tak vám zavolám," slíbil makléř z realitní kanceláře Finosa, když se redaktor Děčínského deníku vydával za potencionálního kupce a chtěl koupit nějaký levný byt na Šluknovsku.

„My tam nemovitosti nebereme. Nevyplácí se to," uvedla makléřka z realitní kanceláře Finosa. „Jste první, kdo volá, že tam chce koupit byt. Nikdo ve výběžku kupovat nechce, přitom jsou tam například krásné domy a chalupy," dodala.

Sehnat byt přímo ve Šluknově za méně než čtvrt milionu přitom není žádný problém. Jedním z nejlevnějších nabízených serverem sreality.cz byl byt v paneláku 1+kk za 129 tisíc korun.

Ještě neuvěřitelněji vypadá cena za byt 3+1. Za ten chce prodávající realitní kancelář 165 tisíc korun, což znamená, že se dá pořídit již za přibližně deset průměrných hrubých platů na Šluknovsku. V případě zájmu o hypotéku zaplatí nový majitel bytu při třicetileté hypotéce pouhých sedm stovek měsíčně.

Nejlevnější stejně velké byty se například v Děčíně prodávají nejméně za trojnásobek. Výjimkou nejsou ceny kolem jednoho milionu korun. To je ale již v lepších čtvrtích Děčína, kde se ceny blíží i ke dvěma milionům korun.

Šluknovské sídliště ale mezi lepší adresy rozhodně nepatří. Například zmíněný byt 3+1 je v nabídce již téměř rok. A není výjimkou.

„Při mé každodenní cestě do práce přes téměř celý Šluknovský výběžek do Rumburka vidím spoustu nemovitostí na prodej. A není nijak výjimečné, že na domě visí cedule nabízející dům k prodeji i několik let," říká Gabriela Doušová z Velkého Šenova. Podle ní se nejhůře prodávají velké byty 3+1 a 4+1 a dvougenerační domy.

„O ty podle lidí z výběžku není téměř vůbec zájem," dodala.

Za volným pádem cen nemovitostí a jejich neprodejností stojí podle starostky Šluknova Evy Džumanové především události z posledních několika měsíců, kdy se regionem prohnala vlna demonstrací kvůli problémům se sociálně slabými obyvateli. Všude se teď totiž mluví a píše o tom, jak se lidé ve výběžku bouří, a hlavně jak tu v posledních měsících prudce roste především drobná kriminalita.

„Pro náš region to byla opravdu negativní reklama, která se velmi výrazně podepsala ne cenách nemovitostí," říká starostka.

Nutno dodat, že oslovení makléři z realitních kanceláří hrají s lidmi většinou rovnou hru a přiznávají, proč o byty v této lokalitě není zájem a proč jsou tak levné.

„Volají nám občas lidé,  kteří netuší, proč je cena tak nízká. Třeba z Prahy. Pak se tam ale jedou podívat, vidí ten dům a už ani dovnitř nechtějí," řekla například makléřka z M&M.  „Počítejte s tím, že pokud je byt tak levný, že v tom domě žijí lidé, kteří nemají peníze, a přesto ale potřebují někde bydlet," dodala. Podle ní je lepší koupit ve výběžku spíše nějaký dům stojící trochu stranou, než byt v některé problémové lokalitě.

I to ale může být problém. Na příliš rozmanitou nabídku bytů tady totiž nenarazíte.

„Bydlí tam dost starousedlíků, kteří jsou tu zvyklí," říká makléřka s tím, že rodinné domy nejsou součástí problémových lokalit. Možná i proto je lidé nechtějí prodat.

To potvrzuje i šluknovská starostka. Ani ona nemá signály, že by odtud starousedlíci odcházeli.

Zajímavé nicméně je, že zatímco o byty není ve Šluknově mezi kupujícími zájem, nemá město problém se zaplněním stavebních parcel.

„Podle územního plánu máme vyčleněné určité parcely pro stavbu nových rodinných domů. V současné době tam staví nejméně deset stavebníků," doplnila šluknovská starostka Eva Džumanová.