Dohromady připravovali v Krásné Lípě tři byty, využití zatím našel jen jeden. „Bydlet v něm bude technický zaměstnanec, bez kterého se chod nemocnice neobejde. Na Šluknovsko se stěhuje z Prahy,“ říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Město původně vytipovalo tři byty, které by mohlo pro tyto účely využít, opravilo zatím jen jeden, o který nemocnice projevila zájem. Za jeho opravu Krásná Lípa zaplatila ze svého přibližně 200 tisíc korun. V bytě, který již dříve sloužil jako služební, nechala vyměnit kuchyňskou linku, udělat nové obklady nebo rozvody. K podobným účelům nyní využívají v obci okolo deseti bytů. Kromě lékařů v nich bydlí také policisté nebo učitelé. Tedy zástupci povolání, kterých se nedostává. 

Na podobné pomoci se již před časem dohodly všechny obce Šluknovského výběžku. Některé nabízí byty, jiné pozemky na stavbu domů. „Nemocnice nám vždy pošle poptávku a pokud můžeme, nabídneme. Nyní například potřebovala pro nastupující absolventku garsoniéru, tu ale v Krásné Lípě k dispozici bohužel nemáme,“ vysvětluje Jan Kolář, který je zároveň předsedou Sdružení pro rozvoj Šluknovska. 

Do pomoci nemocnici se zapojil i přímo Rumburk, který již dříve věnoval Krajské zdravotní půl milionu korun. Nyní poskytuje zaměstnancům nemocnice byty. „Ve středu máme na programu rady města přidělení bytu pro jednoho z lékařů. Zároveň necháme připravit další byt, aby byl v případě zájmu k dispozici,“ říká starosta Rumburku Lumír Kus. 

Věra Marešová před ústeckým krajským soudem v roce 2016.
Za nezákonné stíhání dostane zdravotní sestra z Rumburku přes dva miliony korun

Pro Lužickou nemocnici je to podle jejího ředitele Michala Tichého velmi vítaná pomoc, které si váží. Lékaře lákají nejen z regionu, ale i z jiných částí České republiky, mnohdy přichází i ze zahraničí. „Pokud se nám podaří získat lékaře, který se již někde, mnohdy i v zahraničí, etabloval, může mu region nabídnout určitou kvalitu života. A její nedílnou součástí je i dobré bydlení,“ myslí si ředitel rumburské nemocnice Michal Tichý. 

Města se snaží ve zdravotnictví pomáhat nejen nemocnici, ale snaží se přilákat i odborné ambulantní lékaře nebo praktické lékaře. I těch se v regionu nedostává, velký problém je například ve stomatologii. Ve Varnsdorfu tak proto případnému zájemci připravili kompletně vybavenou ordinaci. Stejnou cestou se vydali také v Krásné Lípě, kde díky tomu začali působit dva mladí zubaři. O jejich služby byl tak velký zájem, že během několika málo dní měli zaplněnou kartotéku novými pacienty.