Získat městský byt je rok od roku těžší. Varnsdorf, Děčín ani Rumburk žádné nové nestaví. Přitom žádostí všechna města evidují několik desítek.

„Jsou to žádosti hlavně od lidí, kteří mají potíže se soukromými vlastníky, který jim například jednostranně zvyšuje nájem,“ řekla mluvčí děčínské radnice Barbora Vechová.

Většina mladých lidí si už ani žádost o byt na radnici nedává. „Nemá to cenu, to si raději vezmu hypotéku a koupím si vlastní byt nebo postavím domek,“ uvedl pětadvacetiletý Jan. Na realitních internetových serverech je dostatečná nabídka malých bytů pro mladé na Děčínsku v cenových relacích od půl milionu výše. Levnější byt ke koupi seženou lidé na Šluknovsku.

V loňském roce uspokojila novým bydlením děčínská radnice pouhých třicet šest lidí, žádostí ale evidovala sto šest. „Každou žádost musí bytová komise důkladně posuzovat, při posouzení se samozřejmě řeší i sociální otázka, životní situace žadatelů a podobně. Snažíme se spravedlivě vycházet vstříc opravdu akutním případům,“ tvrdila Vechová. Dodala, že lidé mají zájem o byty všech velikostí.

Nedostatek bytů je všude

Děčín v současné době vlastní celkem 650 bytů, z toho 274 mladších dvaceti let, starších bytů má 115.

„Do celkového součtu musíme započítat i 261 bytů v domech s pečovatelskou službou. Měsíčně řešíme pět až šest žádostí o jejich pronájem,“ poznamenala Vechová.

Ani Rumburk nemá žadatelům o byt příliš co nabízet. Nové byty nestaví, a tak může uspokojit zájemce stejně jako v jiných městech pouze tehdy, až se byt uvolní, jeho nájemník se vystěhuje, případně zemře.

„Máme 312 bytů a do dnešního dne evidujeme jednačtyřicet žádostí, poslední jsme přijali na začátku května,“ upřesnila mluvčí rumburské radnice Dagmar Žáková.

Nerozhoduje vždy pořadník

Přijímání žádostí, evidence a uzavírání nájmů se v Rumburku řídí zásadami schválenými už v roce 2000. „Zásady připouštějí i možnost rozhodnout o uzavření nájmu bytu mimo evidovaný seznam. K tomu se však přistupuje ve výjimečných případech a individuálně,“ poznamenala Žáková.

O tom,komu byt město pronajme, rozhodují ve Varnsdorfu radní.

„Vlastníme 592 bytů a v současné době evidujeme sedm desítek žádostí,“ uvedla Ivana Hrabalová z varnsdorfské radnice. Vysvětlila, že podmínkou pronájmu je, že nový nájemce složí peníze k zajištění nájemného a dalších služeb v souvislosti s nájmem bytu. Výše činí dvojnásobek měsíčního nájemného a zálohy na služby. „Toto rozhodnutí se ale netýká chráněných podporovaných bytů v domě zvláštního určení a bytů jenom zvláštního určení včetně upravitelných bytů,“ řekla Hrabáková. I ve Varnsdorfu mohou radní rozhodnout o pronájmu i mimo seznam žadatelů.