Nový program je určen pro absolventy prvních ročníků všeobecného lékařství, zubního lékařství a farmacie. Mohou se do něj hlásit mladí lidé z jakékoliv vysoké školy v republice. I ti, kteří žijí mimo Ústecký kraj.

„Pro získání stipendia se student zavazuje pracovat 
pro vybraného poskytovatele zdravotních služeb právě tolik let, na kolik mu bude poskytnuto stipendium," vysvětlil jednu z hlavních podmínek náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Zubaři si povinnou dobu budou moci odpracovat hned po ukončení studia, ostatní lékaři až po získání atestace.

„Chceme tak zabránit tomu, aby si tady lékaři dodělali atestaci a pak odešli jinam," zdůraznil Rybák. Nastoupit přitom budou moci do jakékoliv nemocnice v kraji včetně městských či soukromých zařízení, která o absolventy projeví zájem.
Podle hejtmanova náměstka chybí lékaři ve všech oborech. Nejhorší je to ale se zubaři, kterých se neodstává plošně v celém kraji. To potvrzuje i Lenka Jašková, která stomatologa nemůže sehnat už dva roky.

„Přestěhovala jsem se z Moravy do Lovosic, takže sháním nové lékaře. Obvodního lékaře jsem po nějaké době nakonec našla, ale zubaře zatím ne. Mají plno," postěžovala si Lenka Jašková.

Odborníci chybí také záchrance a v nemocnicích. Za několik let by mohl nastat problém i s praktickými lékaři.
„Jejich věkový průměr je hrozivý," podotkl Stanislav Rybák.

S nedostatkem lékařů se nepotýká jen Ústecký kraj, ale celá republika. Zhruba třetina absolventů medicíny totiž kvůli vyššímu platu odchází do zahraničí. České nemocnice proto často najímají lékaře z ciziny.

„Nejhorší je situace v mostecké nemocnici. Máme tam řadu lékařů z ciziny, kteří neumí česky a nedomluví se ani mezi sebou," řekl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

O novém stipendijním programu bude hlasovat krajské zastupitelstvo na konci června. První zájemci by ho tak mohli využít v září. Ústecký kraj už oslovil Univerzitu Karlovu, stipendia chce nabídnout i na lékařských fakultách v jiných městech.
„Nečekáme, že se s žádostí pohrnou stovky studentů. 
Z jednání na Karlově univerzitě ale máme signály, že nějaký ohlas to nepochybně mít bude," říká Rybák.

Hejtmanství je podle něj jediným regionem, který chce v takové výši pomoci studentům v přípravě na lékařské povolání.